Úvodní » Pneumatiky » Jsou protektory vhodné místo nových zimních pneumatik?


Jsou protektory vhodné místo nových zimních pneumatik?

V počátku by bylo dobré vysvětlit, co vlastně protektor je a jak vzniká. Protektor vzniká renovací staré pneumatiky, kdy se v první fázi odstraní starý dezén a postranní nápisy. Následně se na zbroušenou pneumatiku nanese spojovací materiál a nezvulkanizovaný kaučuk. Poté se lisuje nová pneumatika minimálně při tlaku 15 atmosfér. Proces by měl být zakončen vizuální a zátěžovou kontrolou. Na výsledné pneumatice by neměly být zásadně vidět zbytky po lisování. 

Pneumatiky, tedy zimní protektory pozná od originálních pneumatik i běžný zákazník. Obzvláště zimní protektory projevují vizuální nedokonalosti a je poměrně jednoduché je rozeznat od nových zimních gum renomované značky. Někteří lidé dokonce nemají o existenci protektorů informace a kupují si je v domnění, že zakoupili novou zimní gumu a to za velice výhodnou cenu.

Jsou tedy protektory vhodné místo klasických zimních pneumatik?

Ano i ne. Pokud jste si právě koupili nový vůz Mercedes Benz, tak o protektorek nebudete vůbec uvažovat. Na nové auto patři nová kola, guma, pneumatiky. Kam je tedy protektor pneu vhodná? Je vhodná na starší auta nebo na auta s nižším vytížením. Pro důchodce jezdícího přes zimu velmi sporadicky, může být protektor pneu ideálním řešením. Důchodci nevystaví pneumatiku extrémní a časté zátěži. Máte druhé auto do lesa a za zimu s ním vyrazíte do terénu maximálně desetkrát? I zde je pneumatika protektor vhodná.

Kvalitnější protektor pneu mohou skvěle sloužit i na často namáhaných vozech a na výsledném užívání již nic nepoznáte. Celkově kvalita protektorů stále stoupá a některé se dnes dostaly až na úroveň průměrných nových pneumatik. U nejlevnějších protektorů se vyplatí být obezřetný, protože kvalita zpracování může být horší.

Celkové hodnocení protektorů je obtížné. Na trhu se nacházejí skvělé protektory srovnatelné s novými pneumatikami a také horší kusy. U protektorů je problém především s možným porušením konstrukce, nekvalitním spojením a chováním materiálu. Dnes má většina protektorů na trhu dobrý standart a nemusíte se tedy bát, nahradit nové zimní pneumatiky protektory.