Úvodní » Pneumatiky » Jak vybrat pneumatiky?


Jak vybrat pneumatiky?

Pneumatiky jsou jednou z nejdůležitějších součástí automobilu. Spojují automobil s vozovkou, jejich úkolem je držení vozidla ve správném směru, brzdí celý automobil a vůbec pneumatiky jsou základním prvkem, aby se vozidlo rozjelo. Proto je velmi důležité nepodcenit jejich výběr. Jaké parametry by měla správná pneumatika splňovat a podle čeho vybrat tu správnou, se dočtete v následujícím článku.

Funkce pneumatiky

Ačkoliv jsou současné automobily stále více zdokonalovány, jízda je podporována různými bezpečnostními a elektronickými systémy a jinými asistenty, kteří zajišťují bezpečí jízdy a vyhodnocují a pomáhají s kritickými situacemi, je to právě správně vybraná pneumatika, která vytváří základ bezpečné a pohodlné jízdy. Mezí základní funkce pneumatiky patří:

 • Pneumatika drží vůz na vozovce a vede jeho směr – za jakýchkoliv situací pneumatika zajišťuje jízdní stabilitu vozidla, vždy musí dodržovat požadovaný směr.
 • Pneumatika nese velké množství váhy – pneumatika musí odolat přesunu obrovského množství hmotnosti při akceleraci a brzdění.
 • Pneumatika přenáší výkon motoru na pohyb vozidla  - kvalita pneumatiky určuje přenesený výkon motoru společně s brzdovým výkonem.
 • Pneumatika tlumí nárazy – pneumatika pohlcuje většinu nárazů a nerovností a šetří tak mechanické částí náprav a prodlužuje tak jejich životnost.

Základní parametry 

Výběr správné pneumatiky není úplně jednoduchý a rozhodně se ho nevyplatí podcenit. Závisí na nich bezpečí celé jízdy. Pneumatiky by měly být vybírané na základě údajů uvedených ve velkém  technickém průkaze a podle rozměrů disků kol, na které se budou pneumatiky obouvat. Před výběrem je dobré si položit základní otázky:

 • Kdy se na nich bude jezdit?
 • Kde se na nich bude jezdit?
 • Kolik mohu do pneumatik investovat?

Při koupi pneumatik nebo jejich částečné výměně je důležité, aby vždy byly pneumatiky na jedné nápravě stejné. U zimních pneumatik je dáno zákonem O silniční dopravě.

Evropské štítky

Značení pneumatik podle štítků Evropské Unie udávají základní parametry pneumatiky.

 • Spotřeba paliva  - úspora energie se vyhodnocuje na škále od A, kdy je pneumatika nejúspornější až G, kdy je nejméně úsporná
 • Přilnavost za mokra – platí stejná škála
 • Vnější hluk – nejtišší jsou pneumatiky s označením 1, nejhlučnější pak s označením 3

Rozměr pneumatiky

Rozměry pneumatiky jsou základním parametrem při vybírání pneumatiky. Vhodný rozměr je vždy uveden ve velkém Technickém průkaze a vždy odpovídá danému typu disku. Dodržovat předepsané rozměry je důležité kvůli bezpečnosti a komfortu jízdy, ale také policejním kontrolám a STK. Základními rozměry jsou:

 • Šířka – je uváděna v milimetrech
 • Profil – jinak výška bočnice pneumatiky v %
 • Průměr – průměr ráfku v palcích

Styl jízdy a typ automobilu

I když seto nezdá je při výběru pneumatiky důležité vybírat i z pohledu vozidla a stylu jízdy. Rozhodovat by měl typ vozidla jeho výkon. Zda je auto určené ke klidné nebo sportovní jízdě. Jak již bylo řečeno, pneumatika převádí výkon motoru, proto by nebylo dobré použít pneumatiky pro sportovní vozidla komfortní pneumatiky, jízda by tak působila málo atraktivně a bezpečně. Obecně platí, že každá pneumatika je konstruována na určité typy automobilů, jejich výkonu a jízdnímu stylu.

Kde nejčastěji jezdíte?

Dalším bodem při výběru správné pneumatiky je dobré si uvědomit, kde se vozidlo nejčastěji pohybuje. Zda je vozidlo využíváno k jezdění po městě, kde je vhodná komfortní nebo ekonomická pneumatika, nebo jen po rychlostních silnicích nebo dálnicích, kdy je vhodnější pneumatika sportovního ražení. Ačkoliv se to nezdá, i jízda po městě je náročná, a proto není dobré volit nejlevnější variantu. Základním předpokladem dobrého výběru je vybírat od renomovaného výrobce, kdy je zajištěna kvalita.

[Přeskočit navigaci]