Úvodní » Pneumatiky » Kdy přezout na zimní pneu?


Kdy přezout na zimní pneu?

Podle poslední novely silničního zákona, která vešla v platnost 1. července roku 2013, jsou řidiči povinni jezdit na zimních pneumatikách v období od 1. listopadu do 31. března. Novela ovšem bere v potaz povětrnostní podmínky. To do teď nebylo podmínkou a přestože bylo třeba celou zimu 10-15 stupňů celsia, tak byli řidiči nuceni jezdit na zimních pneumatikách, kterým tyto podmínky nesvědčí.

Pokud je v listopadu či březnu neobvykle teplé počasí jako v letošní zimě, můžete vyjet i na letních pneumatikách, ale v místech, kde je značka „Zimní výbava“ musíte mít od 1. 11. do 31. 3. zimní pneumatiky vždy na vozidle. Vyvstává tedy otázka, od kdy zimní pneumatiky a jak se připravit na zimu?

Jak se tedy připravit na zimu?

Vždy byste měli především sledovat plánované teplotní scénáře meteorologů. Pokud můžeme očekávat teplý průběh měsíce listopadu, tak pneumatiky nemusíte přezouvat a také se nemusíte bát jakékoliv pokuty od příslušníků dopravní policie. Jiná situace nastane, pokud výrazně a neočekávaně klesnou teploty a nebudete mít přezuto, přestože je "teprve" listopad.

Problémy s pojišťovnou

Určité problémy mohou nastat, pokud na letních pneumatikách způsobíte dopravní nehodu při teplotách okolo 10 - 15°C. Pojišťovny se mohou začít podrobněji zajímat o jejich stav a jestli jste nepochybili tím, že jste si je nechali na voze i po 1. listopadu. Pokud by se pak ukázalo, že byla drobná ranní námraza, tak pojišťovna může odmítnout proplatit pojistné plnění.

Raději neriskovat

Určitě byste měli zvážit, zda vás i při vysokých listopadových teplotách nemůže počasí překvapit. Pokud přezujete a pak po celou zimu teplota neklesne pod 15 °C, tak nejspíš zimní pneumatiky zničíte za jednu sezónu, ale pokud nepřezujete a necháte si letní, tak taky může ráno nasněžit a vy nebudete moci s autem vyjet.

Univerzální rada na závěr

Bezpečnost na silnicích je důležitá po celý rok. Jakmile však přijde podzim, její význam ještě více stoupá. Materiály používané u letních pneumatik totiž začínají při teplotách pod 7 °C tvrdnout a výrazně se zhoršují jejich záběrové vlastnosti. Přezouvat na zimní pneu byste tedy měli v okamžiku, kdy hrozí, že noční teploty začnou klesat pod +7 °C.

Jak si vybrat zimní pneu?

Výběr pneumatik není jednoduchý, ale nabídka na našem trhu je opravdu široká, takže je z čeho vybírat. Základní rady a doporučení pro výběr zimní pneumatiky jsme zpracovali v samostatném článku Jak si vybrat zimní pneumatiky? v naší rubrice Pneumatiky. Než začnete vybírat pneumatiky, měli byste se zamyslet nad otázkou, kdy budu jezdit, kde budu jezdit a kolik si můžu za pneumatiky dovolit utratit.

[Přeskočit navigaci]