Úvodní » Pneumatiky » Skladování pneu


Skladování pneu

Pro zachování veškerého potenciálu a perfektního stavu vašich pneumatik, je potřeba dodržovat zásady jejich správného skladování. Správné uskladnění pneumatik po dobu, kdy nejsou v provozu, má také výrazný vliv na prodloužení jejich životnosti.

Ještě před samotnou demontáží si pneumatiky označte, na jakém místě podvozku byly nasazeny a používány. Tuto informaci využijete při dalším použití pneumatik. Pneumatiky z přední nápravy můžete namontovat na nápravu zadní a naopak, čímž vyrovnáte opotřebení pneu.

Po demontáži zbavte pneu i disky hrubých nečistot, z drážek (dezénu) vyjměte kamínky a jiné drobné předměty, které tam během užívání uvízly a následně je omyjte vodou. Po omytí je důkladně vysušte, abyste předešli jejich korozi.

Jak skladovat pneu?

Pokud nejsou pneumatiky, ať už jde o zimní či letní pneu, po určitou dobu využívány, neměli byste podcenit jejich uskladnění. To má určitá pravidla, která je nutná dodržovat.

  • Pneumatiky skladujte v suché, teplotně stálé a dobře větratelné místnosti, mimo dosah slunečních paprsků a vlivu nepříznivých klimatických podmínek.
  • Je důležité, aby pneumatiky byly mimo dosah jakýkoliv chemických látek, rozpouštědel nebo uhlovodíků, které by mohly mít nepříznivý vliv na povahu pryže.
  • Dbejte na to, aby byly pneumatiky dostatečně vzdáleny od jakéhokoliv zdroje plamene, žáru či elektrických výbojů.
  • Dále je důležité dbát na směr uskladnění pneumatik.

Skladované pneumatiky vždy chraňte před poškozením. Pneu by měly být vzdáleny od předmětů, které by je mohly poškodit či dokonce prorazit - kovové a dřevěné hroty. Čistota skladovacího prostoru je velmi důležitá. Rozhodně by se skladované pneumatiky neměly povalovat ve znečištěném prostoru plném prachu.

Skladování pneumatik je odlišné u pneu s ráfkem a bez ráfku

  • Skladování pneu s ráfkem - Nejlepším způsobem jak uskladnit pneu s ráfkem je položit pneumatiky na sebe. Pneumatiky s ráfkem mohou být při uskladnění také zavěšené.
  • Skladování pneu bez ráfku - V případě pneumatik bez ráfků je ideálním řešením uložení v poloze na stojato - třeba do regálu určených pro pneumatiky. Takto skladované pneu byste měli každé 4 týdny pootočit.

Pomoc s uskladněním

Pokud nemáte prostory pro správné uskladnění vašich letních nebo zimních pneumatik, je možné využít služeb některých pneuservisů. Ty vám za určitý poplatek uloží celá kola s ráfky i samostatné pneumatiky. Výše poplatku je různá, většinou se pohybuje mezi 700 až 1500 korunami za celý rok. Při uskladnění pneumatik v pneuservisu máte jistotu, že vaše pneu jsou uskladněny ve vhodných podmínkách přesně pro to určených.

[Přeskočit navigaci]