Pneumatiky na traktor
Pneumatiky jsou důležitou součástí každého vozidla a jinak tomu není ani u traktorů. Nastal čas na výměnu pneumatik u vašeho nákladního vozu? Jejich výběr rozhodně nikam neuspěchejte. Pneumatiky pro traktory a další zemědělské stroje je třeba vybírat opravdu pečlivě.
Výběr traktorových pneumatik
Výběru nových pneumatik pro váš traktor věnujte dostatečné množství času. Při výběru je třeba zohlednit velikost traktoru a jeho účel použití. V neposlední řadě záleží také na tom, kolik jste ochotni do nových pneumatik pro traktor investovat. Zemědělské pneumatiky jsou výrazně dražší než klasické pneu. K vysoké ceně si navíc připočtěte, že na jeden traktor je často potřeba 2 různých sad pneu, vodící (přední) a záběrové (zadní) pneumatiky.
Na co se při výběru traktorových pneumatik zaměřit?
- Rozměry pneumatiky - Rozměry nové pneumatiky pro váš traktor by měly být v souladu s rozměry, která jsou uvedeny ve velkém technickém průkazu vozidla. Rozměr pneumatik u traktoru na všech nápravách se liší, přičemž přední hnací náprava by správně měla mít předběh asi o 4% vzhledem k nápravě zadní.
- Únosnost pneumatiky - Zatížení vozidla se často mění, například při vykládce, nakládce nebo při připojení orebného modulu, proto při výběru nové pneu vždy počítejte s únosností jednotlivých pneumatik vozu.
- Rychlostní index pneumatiky - Pro většinu zemědělských pneu platí rychlostní index A8 = 40 km/hod, který ovšem neodpovídá rychlé jízdě na silnicích.
- Dezén pneumatiky - Při výběru nových pneu pro váš traktor se zaměřte také na jejich dezén. Jednotlivé typy dezénu se mají používat jen tam, kde jich je zapotřebí.
- Výkon stroje - Pneumatiky musí přenést výkon stroje na pohyb celého vozidla a tak se při výběru nových pneumatik zaměřte také na výkon stroje, pro který jsou určeny.
Typy pneumatik na traktor
Dělíme je na několik základních kategorií, vždy podle toho, pro jaký typ zemědělského stroje jsou vhodné.
- radiální/ diagonální pneumatiky
- nosné
- zátěžové
- záběrové
Traktorové pneumatiky se skládají ze 4 základních částí:
- Kostra - Kostra je nosnou částí pláště, která zachycuje veškeré namáhání. Je tvořena několika vrstvami kordu, který je uchycen v patkách pneumatiky na lankách. Obecně platí, že čím má kostra více vrstev tím je odolnější proti průrazu a poškození.
- Běhounu - Běhoun je povrchovou vrstvou pneumatiky, kterou tvoří pryžový dezén a je opatřena žebry.
- Bočnice - Bočnice je, jak sám název vypovídá, boční pryžovou vrstvou, která chrání kostru před poškozením a úniku vnitřního tlaku. Na bočnici také vždy naleznete označení pneumatiky a její parametry.
- Patka - Patka spojuje plášť s ráfkem a z toho důvodu musí být dostatečně pevná a tuhá. Patka se skládá z několika částí - lanka, křídla, jádra a patního pásku.
Zadní versus přední pneumatiky
Na rozdíl od osobních vozidel je u traktorů rozdíl mezi předními a zadními pneumatikami. Zadní traktorové pneumatiky jsou finančně nákladným prvkem, ale při výběru je potřeba se zaměřit také na vhodný typ předních pneumatik.
Přední vodící kola u traktoru a jiných zemědělských strojů jsou nazývána jako vodící a jsou určena především k funkčnímu vedení traktoru v trajektorii jízdy. Nabídka předních kol je rozmanitá a na výběr je z dezénů s vysokou stabilitou ve stopě díky silně profilovanému dezénu či z předních traktorových pneu na nakloněné a mokré terény.
Nahuštění traktorových pneumatik
Stejně jako u osobních, nákladních a dalších typů vozidel i u pneu na traktor záleží na nahuštění. Při nafukování pneumatik je nutné se vždy řídit pokyny výrobce. Je lepší předat tuto práci do rukou profesionálů. Špatně nahuštěné pneumatiky mají velký vliv na opotřebení motoru, spotřebu paliva a samozřejmě na životnost pneumatiky. Například při podhuštění pneumatik může dojít k poškození bočnic.