Úvodní » Pneumatiky » Opravy a rovnání alu disků


Opravy a rovnání alu disků

Alu disky jsou oblíbené především díky svému jedinečnému vzhledu. Navíc oproti klasickým plechovým deskům jsou mimořádné lehké. Na druhou stranu je však jejich lehká konstrukce náchylnější vůči poškození. Každá neopatrná nebo agresivní jízda zvyšuje šanci na jejich poškození. Pokud vezmeme v úvahu i české silnice, tak je riziko vzniku poškození poměrně vysoké. Ponižené alu disky však nemusíte vždy kompletně měnit.

I při větším poškození mohou disky vypadat zase jako nové. Existuje totiž poměrně jednoduché řešení. Alu disky si můžete nechat ve specializovaném servisu opravit a zrenovovat. Oprava probíhá většinou za pomoci rovnání, lakování, svařování nebo leštění. Tyto opravy ve výsledku vycházejí podstatně levněji než kompletní výměna za nový disk.

Jaké poškození lze ještě opravit? 

Žádný problém nepředstavují oděrky, škrábance, odloupnuté kousky laku nebo menší díry a promáčkliny. Dnes už si specializované firmy a pneuservisi dokážou poradit i s ohnutím disku na vnější i vnitřní straně rantlu. Trochu složitější, ale stále řešitelné jsou i různé deformace. Disk lze opravit částečně i ve větším rozsahu. Může se jednat pouze o obnovu laku a vyleštění nebo i náročnější svaření prasklého kola.

Odštípnutý lak

Moderní alu disky jsou vyráběny z měkčího materiálu, takže se poměrně často stává, že se při srážce nebo najetí na obrubník kus laku odštípne. Větší odštípnuté části alu disků se opravují za pomoci svařování. Tato oprava patří k těm náročnějším, protože je nutné sundat pneumatiky z ráfku, navařit kus materiálu, začistit celý disk, provést lakování a přeleštění. I přesto se však tato oprava oproti koupi nových disků vyplatí. 

Oloupaná barva

Pokud se u alu disku oloupala vrstva laku, můžete si disky nechat zvnovu nalakovat. Při takové opravě je však třeba, aby na nich nebylo žádná poškození. Pokud disky máte jakýmkoliv způsobem poškozené, je třeba je nejdříve opravit a vyrovnat. Pomocí pískování a lakování se zbavíte zašlého vzhledu i oxidace. Cena těchto oprav závisí na velikosti kol a náročnosti případných oprav.

Škrábance na laku

Škrábance na laku

K opravě škrábanců, otrhaných hran nebo oxidaci od soli se používá leštění čelních ploch a vnějších límců. Tento způsob leště dokáže kola opět oživit a dodá jim jejich původní vzhled. Opravovaná část se totiž kompletně rozleští až do zrcadlového efektu. Škrábance a drobné oděrky lze tak jednoduše opravit. Oprava alu disků netrvá příliš dlouho a ani cena není příliš vysoká.

Prasklé disky

Při nešetrném najetí do většího výmolu se může stát u tvrdších materiálu, že se alu disk neohne, ale rovnou praskne. Dokonce i prasknuté disky se dají opravit a nemusí se hned nezbytně kupovat disky nové. Oprava prasknutého disku probíhá za pomoci techniky vaření, kdy se nejdříve okolí praskliny pečlivě vyčistí, navaří se kus nového materiálu, ten se zbrousí a očístí. Poté se tato část nalakuje do původní podoby.

Prasklý alu disk

Kde už ani oprava nepomůže?

Vždy totiž záleží na míře poškození a náročnosti opravy. Pokud se jendá o kola chromovaná nebo výrazně leštěná, tak jejich oprava by byla nejen náročná ale i finančně náročná. V takovém případě se doporučuje pořídit si kola nová. Problémem bývají také vícebarevná kola a to z důvodu, že se lakují ručně a přechody mezi jednotlivými barvami bývají viditelné i po pečlivé opravě.

[Přeskočit navigaci]