Úvodní » Pneumatiky » Jaká je životnost pneumatik?


Jaká je životnost pneumatik?

Životnost pneumatik pro osobní vozidla není úplně snadné určit. Samotní výrobci pneumatik neudávají přesnou hodnotu a v té doporučované se poměrně často liší. Někteří z předních výrobců se alespoň shodli na tom, že pneumatika by si při správném skladování a neužívání v provozu měla zachovat své původní technické vlastnosti po dobu pěti let. To znamená, že pneumatika označená jako "nová" tak nesmí být starší než 5 let.

Jaká je celková životnost pneumatiky? 

Celková životnost pneumatiky, také označovaná jako technická životnost pneumatiky, začíná datem výroby pneumatiky. To je uvedeno v podobě čtyřčíselného kódu (mmrr) a také po tzv. zkratce DOT. DOT kód je kód výrobce, rozměru a datum výroby. Udává se formou až 12ti místného kódu. Obsahuje čtyřčíslí, kde první dvě čísla znamenají týden a poslední dvě rok výroby. Pokud bychom zohlednili i mezinárodní praxi, tak by celková životnost pneumatiky včetně využívání neměla přesáhnout 10 let.

Provozní životnost pneumatik

Provozní životnost pneumatiky začíná dnem jejího uvedení do provozu. Tedy nasazením na automobil a jejich nafouknutím. Maximální provozní životnost nemůžeme stanovit přesně, protože rychlost jejího opotřebení závisí na celé řadě faktorů. Doporučení výrobců je takové, že by se pneumatika na voze neměla používat déle než 6 let. Obecně pneumatiky dosáhnout svých limitů výrazně dříve.

Pozor na příliš dlouho skladované pneumatiky

Pozor dejte na pneumatiky, které se skladují déle než 5 let. Takovým byste se měli vyhnout. Pneumatiky staré do pěti let mohou být prodávány jako nové, pouze pokud jsou správně skladované, uchovávají si po tuto dobu své původní technické vlastnosti. Správný obchodní postup by měl zaručit, že zákazník bude informován o datu výroby, pokud jejich stáří přesáhne tři roky.

Co ovlivňuje životnost pneumatiky?

  • venkovní teplota
  • tlak pneumatik
  • otáčení na místě
  • používání stejných pneumatik na jediné nápravě
  • nesprávné zatížení vozidla
  • kvalita samotné pneumatiky

Jak prodloužit životnost pneumatik?

  • udržovat správný tlak v pneumatikách
  • nezatěžovat vozidlo více než je doporučeno výrobcem
  • vyhýbat se výrazným silničním nerovnostem
  • kontrolovat pneumatiky, zda nemají trhliny, boule či jiné poškození

Nahuštění je základ

Stačí, aby byly Vaše pneumatiky nahuštěné na předepsaný tlak. Odhaduje se, že správné huštění pneumatik může mít za následek nárůst 3,3% v palivové účinnosti. Pokud vezmete v úvahu i zvýšenou životnost pneumatik, Vaše úspory budou ještě vyšší. Takže vždy dodržujte předepsaný tlak.

Správný vzorek pneumatiky

Minimální zákonná hloubka dezénu je 1,6 mm pro letní pneumatiky a 4 mm pro zimní pneumatiky. Zatímco zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu 4 milimetry, v létě stačí pro jízdu vzorek hluboký jen 1,6 milimetru. Odborníci přitom považují letní jízdu za bezpečnou, pokud mají pneumatiky vzorek hlubší než 2 milimetry. Úplně byste se měli vyhnout dojíždění zimních pneumatik v létě, tuto problematiku jsme zpracovali v samostatném článku Je nebezpečné používat zimní pneu po celý rok?

[Přeskočit navigaci]