Úvodní » Pneumatiky » Jak vybrat pneumatiky na motocykl?


Jak vybrat pneumatiky na motocykl?

Výběr pneumatik na motocykl je velmi zásadní rozhodnutí, nad kterým snad každý motorkář nějakou chvíli přemýšlí. Výsledek tohoto rozhodování je ještě důležitější než je tomu u automobilů, protože vzhledem k extrémně malé styčné ploše jen dvou pneumatik s vozovkou, může špatný výběr obutí pro motocykl způsobit nemalé problémy v podobě pádu a všech jeho následků.

 

Důležité je zvolit druh pneumatiky podle typu motocyklu a stylu své jízdy. Největší výběr mají majitelé sportovních motoreknaked bike. Volba u nich začíná zvolením kategorie pneumatiky dle jejího použití, buď cestovní, sportovně cestovní nebo čistě sportovní. Pro vyznavače jízdy na okruhu jsou v nabídce samozřejmě také závodní pneumatiky. Největšímu úspěchu se v současné době těší kategorie sportovně cestovních pneumatik pro svoji univerzálnost, protože poskytují dlouhý kilometrový výkon a zaroveň dostatečný grip. Dnešní technologie jsou natolik vyspělé, že čistě sportovní obutí využijí jen zkušení jezdci.

Značení pneumatik

Pneumatika musí mít pro co nejlepší jízdní vlastnosti motocyklu správný rozměr. Ten najdete předepsaný v technickém průkazu, kde může být i více možných variant. Důležité je neopomenout vzít v úvahu také konstrukci pneumatiky, její rychlostní a zátěžový index a zajisté i průměr.

První číslice v označení znamenají šířku pneumatiky a za lomítkem je uváděn její profil v procentech její šířky. Poté následuje značení konstrukce písmenem a číslem se značí průměr ráfku v palcích. Za průměrem se nachází index nosnosti a rychlostní index. Zakončení popisu je buď písmeny TL nebo TT, znamenající Tubeless, případně TubeType. Pneumatika TT lze použít použít pouze v kombinaci s duší, u dnešních silnějších motocyklů je však standardem typ TL, kde duše není potřeba.

Testování pneumatik

Existuje mnoho testů zabývajících se srovnáním vlastností pneumatik od různých výrobců. Otázkou bývá, jak moc je daný test objektivní. Nemusí to být ani záměr, ale každý má jiný styl jízdy a očekává něco jiného, a tak se stane, že ani výborná pneumatika nemusí někoho oslovit, protože mu nevyhovují její unikátní vlastnosti.

[Přeskočit navigaci]