Úvodní » Pneumatiky » Jak si vybrat zimní pneumatiky?


Jak si vybrat zimní pneumatiky?

Podle zákona jsou v Česku zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 31. března. Podle zákona je povinnost zimního obutí v případě, že je na silnici sníh nebo led, případně pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici během jízdy může vyskytovat “souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy”.

Pokud je v listopadu či březnu neobvykle teplé počasí jako v letošní zimě, můžete vyjet i na letních pneumatikách, ale v místech, kde je značka „Zimní výbava“ musíte mít od 1. 11. do 31. 3. zimní pneumatiky vždy na vozidle.

Kde zakoupit pneumatiky?

Kupujte vždy kompletní sadu čtyř pneumatik. Ty kvalitnější startují na částce 1200,- Kč za kus. Všem pod touto cenovou hladinou se raději vyhnete. Pneumatiky z hypermarketů a hobby prodejen mohou být velmi nebezpečné. Vyhnout byste se měli také činským pneumatikám. Vždy volte osvědčené mezinárodní značky, které prošly všemi testy. 

Nakupujte na internetu

Při nákupu pneumatik je obvykle nejlevnější možnost koupě pneumatik přes internet, kde jsou ceny zhruba o 10 až 30% nižší než v kamenných obchodech. Pozor si akorát dejte na podezřelé obchody, které mohou prodávat ležáky z velkoskladů nebo by Vás mohli připravit o peníze.

Jaké vybrat pneumatiky?

Velikost potřebné pneumatiky naleznete ve velkém technickém průkazu nebo si jednoduše stačí opsat údaj z letních pneumatik. Údaj například 185/65 R16 91 H označuje šířku pneumatiky (185 mm), profil (poměr výšky k šířce - v procentech - 65 procent), typ konstrukce (radiální nebo diagonální), průměr disku v palcích (zde šestnáct), index nosnosti (rovněž uveden v technickém průkazu, zde 91 - 615 kg) a index rychlosti (v tomto případě H - do 210 km/h).

 

Index N P Q S T H V W Y ZR

Rychlost (km/h)

140 150 160 180 190 210 240 270 300 >240

Kdy zajet do servisu?

Ideálně v polovině měsíce řijna, protože v ten čas nemá většina pneuservisů plno a není nutné se dopředu objednávat. Poslední říjnový týden se dají očekávat delší čekací lhůty, proto přezutí neodkládejte. Cena za přezutí je 500 - 700,- Kč

Základní pravidla pro všechny zimní pneumatiky

  • nikdy nekombinujte zimní a letní pneumatiky
  • přezouvejte všechna čtyři kola najednou
  • minimální hloubka dezénu je 4 mm
  • používejte je vždy 1.11. do 31.3.
  • stejné zimní pneumatiky používejte nejdéle čtyři sezóny

[Přeskočit navigaci]