Úvodní » Pneumatiky » Jak si vybrat letní pneumatiky?


Jak si vybrat letní pneumatiky?

Kvalitní a dobře nahuštěné letní pneumatiky na všech kolech jsou zárukou bezpečné a pohodlné jízdy. Vždy byste péči o obutí vozidla měli věnovat dostatek času, protože se to rozhodně vyplatí. Letní pneumatiky by se na kolech vašeho auta měly objevit pokud venkovní teplota pravidelně přesahuje 7°C, což bývá v polovině až koncem dubna a vyměnit za zimní pneumatiky byste je opět měli začátkem listopadu.

Na co se u letních pneumatik zaměřit

Zákonem stanovená hloubka dezénu pneumatiky je 1,6 mm, rozhodně však doporučujeme měnit obutí, pokud má dezén pneumatiky hloubku pod 2,5 mm. Čím nižší dezén, tím více se zvyšuje riziko smyku na mokré vozovce a vznik tzv. aquaplaningu.

Jaké vybrat nové letní pneu?

Vždy se vyhněte nejlevnějším a neznačkovým pneumatikám. Největší pozor si dejte na levné čínské pneumatiky, které jsou až nebezpečné. Investice do kvalitních značkových pneumatik se vrátí Vám vrátí v jejich výdrži a také bezpečnosti, kterou levné pneumatiky poskytují pouze v minimální míře. Na dnešním trhu existuje široká nabídka značkových a kvalitních pneumatik za velmi rozumné ceny.

Vybírejte vždy podle údajů uvedených ve velkém technickém průkazu, kde naleznete rozměr pneumatiky, tedy výšku, šířku a průměr disku, který je nutné dodržet. Tyto informace naleznete na plášti každé pneumatiky. Vždy jsou vyznačeny informace o šířce pneumatiky v mm, profilové číslo, údaj o radiální konstrukci, průměr ráfku v palcích a také index nosnosti a index rychlosti.

Údaj například 195/65 R16 91 T označuje šířku pneumatiky (195 mm), profil (poměr výšky k šířce - v procentech - 65 procent), typ konstrukce (radiální nebo diagonální), průměr disku v palcích (zde šestnáct), index nosnosti (rovněž uveden v technickém průkazu, zde 91 - 615 kg) a index rychlosti (v tomto případě H - do 190 km/h).

Další údaje na pneumatikách 

DOT 24 5 - týden a rok výroby pneumatiky (dvacátý čtvrtý týden, rok 2005) 
OUTSIDE, INSIDE - vnitřní a venkovní bočnice 
ROTATION - směr otáčení 
TUBELESS - bezdušová
TUBETYPE - dušov

Základní pravidla pro všechny letní pneumatiky

  • vybírejte podle vlastní roční nájezdnosti
  • zajímejte se o rok výroby a způsobu dosavadního uskladnění
  • pozor na valivý odpor, čím nižší, tím vyšší úspora paliva
  • volte ověřené značky i prodejce
  • vyhněte se nejlevnějším pneumatikám
  • pozor na hloubku dezénu

 

[Přeskočit navigaci]