Úvodní » Pneumatiky » Jak nasadit sněhové řetězy?


Jak nasadit sněhové řetězy?

Víte, jak správně používat sněhové řetězy? Pokud plánujete vyrazit s rodinou na lyže, tak se bez řetězů většinou neobejdete. Jak a kdy je ale správně používat?

Co říká zákon o zimní výbavě?

Zákona nařizuje všem provozovatelům vozidel použití zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takovou situaci předpokládat

Použití sněhových řetězů

Jak je tedy patrné, tak zákon se sněhovým řetězům příliš nevěnuje. Jejich používání zákon specifikuje jen okrajově, např. kde použití zimní výbavy přikazuje dopravní značení. V takovém úseku silnice je povinností použít buď zimní pneumatiky, nebo sněhové řetězy.

Maximální povolená rychlost pro jízdu na sněhových řetězech je stanovena na 50 km/h. Používání sněhových řetězu je ale dobrovolné. Tak jako každý doplněk auta musí i sněhové řetězy podléhat patřičné homologaci pro provoz na pozemních komunikacích.

Jaké řetězy koupit?

Většina modelů dostupných na našem trhu je univerzální a velikosti kola na vozidle se přizpůsobí. Je tedy důležité sněhové řetězy na kole dopnout. Ani příliš široká nebo velká kola by tedy neměly dělat problémy, ale vždy je důležité to zkusit nanečisto někde ve městě a ne až po zapadnutí do sněhu. 

Možné problémy

Občas se můžou objevit problémy s dostatkem místa mezi kolem a podběhem. Řetězy se tam nemusí vůbec vejít, nebo pokud se je už podaří nasadit, tak se mohou za jízdy dřít o podběh nebo o jiné komponenty podvozku například zavěšení, odpružení, brzdové vedení atd. Takové použití je nebezpečné a může poškodit vozidlo.

Jak manipulovat s řetězy?

Sněhové řetězy je možné použít pouze na souvislé vrstvě sněhu. Při použití na čistém asfaltu, tedy v místech, kde je silnice dobře udržovaná, řetězy vždy sundejte. Riskujete tím nejen nadměrné opotřebení nebo poškození samotných řetězů, ale také povrchu silnice.

Nasazování řetězů

Nasazování řetězů ve sněhové vánici v tlustých zimních rukavicích a nalepeným sněhem na rukou i v podbězích není nic jednoduchého, a proto byste si to měli nanečisto vyzkoušet už před začátkem zimy. Ve chvíli, kdy kontrolujete provozní kapaliny a přezouváte pneumatiky, si můžete jednou tréninkově střihnout nazouvání řetězů. Pokud vás už přestal bavit ježek v kleci, tohle je skvělý hlavolam.

Jak jezdit s řetězy?

Sněhové řetězy mohou způsobovat problémy některým elektronickým bezpečnostním prvkům, nejvíce asi ABS, ESP nebo ASR. Proto je lepší při nasazení řetězů tyto stabilizační systémy vypnout. Vždy vycházejte z manuálu konkrétního vozu a řiďte se uvedenými pokyny výrobce.

Sněhové řetězy

[Přeskočit navigaci]