Úvodní » Pneumatiky » Ekologické pneu šetří palivo


Ekologické pneumatiky šetří palivo

Spotřebu paliva můžete snížit nejen úspornou jízdou, ale také volbou ekologických pneumatiky. Volba správných pneumatik dokáže účinně snížit celkovou spotřebu pohonných hmot, protože na celkové spotřebě se pneumatiky podílejí velmi výrazně.

U takových pneumatik ovšem bývají častou slabinou jejich jízdní vlastnosti na mokré vozovce. Přesto existují pneumatiky, které šetří palivo a zároveň zajišťují vysokou bezpečnost při jízdě na mokrém povrchu. Testy pneumatik prováděné automobilovými kluby a časopisy dokazují, že nové ekologické pneumatiky významně snižují spotřebu paliva a zároveň zaručují maximální bezpečnost při jízdě na mokru.

Jaká je úspora paliva?

Moderní ekologické pneumatiky dokážou ušetřit až půl litru paliva na 100 ujetých kilometrů. Podle posledních testů časopisu Auto Bild se po ujetí jejího běžného kilometrového proběhu 40 000 kilometrů jedná přibližně o půllitru paliva na 100 kilometrů, tedy o úsporu 160 - 170 litrů a více jak 8000 korun. Přitom tyto pneumatiky už dnes mají standardní vlastnosti na mokru i na suché vozovce.

Levné pneumatiky, které šetří palivo a mají vysoký kilometrový výkon, nemusejí mít dostatečnou přilnavost na mokré vozovce, což se může stát řidiči osudným. Proto byste se u volby ekologických pneumatik měli vždy koukat po lepších značkách, které jsou osvědčené a Vy jejím produktům můžete svěřit své životy. K předním výrobcům patří Nokian, Michelin, Bridgestone nebo Continental.

Důležité je i správné huštění pneumatik

Pokud chcete maximálěn snížit spotřebu pohonných hmot, musí pneumatiky jezdit se správným tlakem huštění. S pneumatikou, která má optimalizovaný valivý odpor, je možné ušetřit 0,3 až 0,5 litrů paliva na 100 kilometrů. Pokud je tlak vzduchu v pneumatice příliš nízký, dochází k její nadměrné deformaci, čímž se zvyšuje její valivý odpor. Navíc se v takovém případě zhoršuje ovladatelnost vozidla.

Pokud jsou pneumatiky nahuštěné na doporučenou hodnotu, šetříte nejen peníze, ale také životní prostředí, protože s nižším valivým odporem klesá rovněž množství škodlivých emisí. Kontrolujte pravidelně tlak huštění svých pneumatik pro úsporu paliva i vyšší bezpečnost.

Kontrola pneumatiky

Před každou jízdou je třeba důkladně zkontrolovat aktuální stav pneumatik. Přesvědčte se, že se na běhounu nevyskytují trhliny, praskliny či vyboulení a hloubka profilu hlavních drážek je vždy dostatečná u zimního i u letního obutí.

[Přeskočit navigaci]