Bezvzduchové pneumatiky
Dnes si pneumatiku, která v sobě nemusí mít vzduch, v běžném provozu představí asi jen málokdo. Za několik let to ale může být zcela normální. Řeč je o bezvzduchových pneumatikách, na kterých pracují konstruktéři firem zabývajících se výrobou pneumatik.
Něco málo z historie
První pneumatiku bez vzduchu vyrobíla firma Michelin v roce 2004, jmenovala se Tweel, měla pružné paprskovité členy a na obvodu klasický dezén jako nynější pneumatiky. Její využití mělo být velmi široké, přemýšlelo se i o letadlech a těžké technice.
Pneumatika, ze které nemůže uniknout vzduch a způsobit tak řidiči problémy, by byla splněným snem. Bohužel, i když pneumatiky zvládly dobře pohlcovat nerovnosti, při jízdě vyšší rychlostí se objevily komplikace. Při různém zatížení jednotlivých kol vozidlo ztratilo potřebnou stabilitu, a tím způsobilo nejistotu v řízení. Nevyřešené otázky zůstaly také kolem přehřívání při delší jizdě a přenosu vibrací do vozu.
O pár let později oznámil svoji bezvzduchovou pneumatiku také Bridgestone, i tento projekt však zanikl.
Svítá se na lepší časy
Aktuálně se zdá nadějný koncept firmy Polaris, která se s pneumatikami zaměřuje na lehká terénní vozidla pro civilní i armádní použití. Tento projekt zřejmě v budoucnu uspěje, protože v nízkých rychlostech se nevýhody tzv. airless pneumatik v podstatě neprojevují a výhoda v podobě vysoké odolnosti se zde vyplatí mnohonásobně. Polaris uvádí, že i při zničení třiceti procent konstrukce pneumatiky, je vozidlu stále umožněna jízda.
Bridgestone oznámil, že se pokusí o nápravu svého dřívějšího neúspěchu. Ve vývoji začíná pěkně od píky, a proto představil nový Air Free Concept určený pro jízdní kola. Je založen na stejném principu jako předešlé pokusy, ovšem na obutí pro jízdní kola nejsou kladeny tak vysoké nároky jako pro těžší dopravní prostředky. Tím se stávají ideální příležitostí, jak vyzkoušet nové technologie a postupně je zdokonalovat. V prodeji by měl být již v roce 2019.