Úvodní » Pneumatiky » Jaká je minimální povolená hloubka dezénu?


Jaká je minimální povolená hloubka dezénu?

Dezén je odborný název pro vzorek pneumatik, podle kterého se dá poznat, jestli se jedná o letní či zimní pneumatiku a jestli je vzorek pneumatiky příliš malý pro použití na silnicích. Minimální hloubka dezénu pneumatik slouží jako ukazatel životnosti a typu pneumatik. Jaká je ale minimální povolená hloubka dezénu a kdy je už nezbytné koupit nové pneu?

Dezén pneumatik pro osobní automobily

Výška dezénu nových pneumatik se pohybuje okolo 7 - 8 milimetrů, u nízkoprofilových pneumatik pro sportovní vozy bývá často o něco nižší. Naopak u nových zimních pneumatik má dezén hloubku kolem 9 milimetrů. 

Jaká je minimální povolená hloubka dezénu?

zdroj

Minimální výška dezénu je stanovena zákonem, pro letní pneumatiky je to 1,6 mm a pro zimní pneumatiky 4 mm. Tyto údaje platí pro osobní automobily o maximální hmotnosti do 3,5 tuny.

Dezén pneumatik pro vozidla nad 3,5t

Zimní pneumatiky pro vozy s hmotností převyšující 3,5 tuny musejí mít podle zákona dezén nejméně 6 mm, u letních pneumatik zůstává hodnota stejná. Zimní pneumatiky mají obecně vyšší hloubku dezénu, protože v zimním období se na silnicích vyskytuje více vody, která je ze spodní části pneumatiky odváděna dezénovými drážkami. Pokud je výška dezénu nižší než 4 mm, voda se nestačí odvést ze stopy pneumatik a hrozí vznik aquaplaningu, kdy se auto pohybuje smykem nezávisle na řidiči. Při použití nevhodných zimních pneumatik se také nežádaně prodlužuje brzdná dráha auta

Jaká je minimální povolená hloubka dezénu?

zdroj

Dezén pneumatik na motocykl

Motocykly lze provozovat s minimální hloubkou dezénu 1,6 mm a u menších motorek, jako jsou mopedy a skútry, stačí dezén pouze 1 mm.

[Přeskočit navigaci]