Úvodní » Motocykly » Nová Jawa 350 OHC - Blýská se na lepší časy?


Nová Jawa 350 OHC - Blýská se na lepší časy?

Nedávno představila česká motocyklová legendární značka Jawa svůj nový model. Dalo by se říci, že jde téměř o zázrak, protože dlouhá léta jsme od firmy z Týnce nad Sázavou neviděli žádný nový motocykl, který by měl šanci se v rámci jejích možností dobře prodávat. Všichni dlouho čekali na převratné cestovní enduro s litrovým objemem motoru, unikly i fotografie tohoto modelu, nečekaně však místo tohoto dlouho očekávaného motocyklu přišel nástupce legendární Jawy 350.

Jawa 350 OHC

Motocykl mnoha tváří

Vzhledově se podobá Jawě 350/634, která se na silnicích začala projíždět již v 70. letech minulého století. Jedná se ovšem o motocykl zcela jiný, a to o čínský Shineray XY 400, na kterém jsou změněny pouze některé designové prvky, jako je nádrž s chromovanými boky nebo klasické podsedlové schránky "jawáckého" tvaru, aby přípomínal starou českou Jawu. Na základě Shineraye je postaveno více strojů, je prodáván například pod názvy Romet Classic nebo Mash 400.

Klame názvem

Motor je tedy stejně jako celá nová třistapadesátka čínské produkce, ale je nutné podotknout, že jeho základ se nachází v Hondě XR400, takže by na tom se spolehlivostí nemusel být úplně špatně. Jak jste si mohli všimnout, Jawa sice použila v názvu číslo 350, to však neznačí, jak je běžné, objem motoru, ale pouze odkazuje na její dříve úspěšné motocykly. Zdvihový objem motoru se blíží spíše označení původního Shineraye XY 400, přesně činí 397 ccm. Oproti původní Jawě 350, jak si jí mnozí pamatují, se změnily i další věci - dvoutakt se změnil ve čtyřtakt, dvouválec nahradil válec pouze jeden, přibyl 5. rychlostní stupeň a povinné ABS. Nový motor má výokn 20,4 kW a kroutící moment dosahuje hodnoty 30,6 Nm. Chlazení zůstalo stejné, motor je tedy chlazený vzduchem, karburátor však nahradilo vstřikování. Za malý příplatek je pro větší autenticitu možné motor dovybavit nakopávačkou.

Jawa 350 OHC

Jízdu zvládá s grácií

Skoro to vypadá, že starý a nový model si jsou podobné opravdu jen tím vzhledem. Není tomu tak, v jistých ohledech, pokud vyynecháme srovnání čísel, je jízda na obou podobná. Novinka samozřejmě nabízí o něco lepší jízdní zážitek díky lepší kultivovanosti motoru, navíc z podvozku je při jízdě cítit větší jistota. Roky vývoje jsou zkrátka znát a i některé čínské motocykly již mají dnes co nabídnout. 350 OHC je posazena na předním devatenáctipalcovém a zadním o palec menším kole. Velká kola přispívají k větší pohodlnosti a ovládání je s nimi stále na slušné úrovni. Přední brzda je kotoučová, o brzdění zadního kola se stará klasický buben. Začátečníky a méně zkušené jezdce, které tento stroj osloví asi nejvíce, potěší zmiňované ABS, které je však vypínatelné, což může potěšit zase ty zkušenější, kteří chtějí zavzpomínat na staré časy se vším všudy.

Jawa 350 OHC

Má nová Jawa nějakou šanci uspět? Pracděpodobně ano. Jedná se o vcelku povedený motocykl, který zaostává jen v některých detailech, v zásadě je však zpracovaný dobře a jízda ve městě a na okreskách mu svědčí. Výrazným plusem jsou také finanční náklady spojené s jeho koupí a provozem. Pořizovací cena rovnající se přibližně sto tisícům korunám je přijatelná a adekvátní k tomu, co za své peníze dostanete, navíc spotřeba lehce přes 3 litry na sto kilometrů je výborná. S pohotovostní hmotností 173 kilogramů a sedlem ve výšce 760 milimetrů nad zemí se hodí především pro začínající jezdce a jezdce menších postav, poskládá se na ni však i urostlejší motorkář.

[Přeskočit navigaci]