Úvodní » Motocykly » KTM EXC TPI 2018: Dvoutaktní zbraň z Rakouska


KTM EXC TPI 2018: Dvoutaktní zbraň z Rakouska

Rakouská motocyklová značka KTM připravila zbrusu nová ostrá dvoutaktní endura ze své modelové řady EXC. Ty jako první dostaly elektronické vstřikování paliva, a tak již nebude třeba provádět přetryskování podle různých podmínek. Konkrétně se jedná o modely KTM 250 EXC TPI a 300 EXC TPI. Zkratka TPI značí Transfer Port Injection. Krátce na to bylo oznámeno, že touto novinkou se budou pyšnit také endura od Husqvarny, která KTM patří. Rovněž půjde o motocykly s motory o objemu 250 a 300 ccm.

KTM EXC TPI 2018

Jak vstřikování u dvoutaktu funguje?

Systém TPI pracuje tak, že je palivo pomocí dvou vstřikovačů směřujících směrem dolů vstřikováno do přepouštěcího kanálu, zatímco vzduch s olejem jsou dopravovány pěkně postaru nejdříve do klikové skříně a s benzínem se smíchají právě až v přepouštěcím kanálu. Hlavní výhodou nového systému v porovnání s klasickými karburátory je účinnější spalováni směsi, a tím pádem i nižší spotřeba paliva a méně produkovaných emisí. Dokáží tak splnit přísnou normu Euro 4. O množství vstřikovaného benzínu rozhoduje řídící jednotka, která zpracovává informace ze senzorů umístěných v sání a klikové skříni, od čidla poĺohy plynové rukojeti a teploměru umístěného v chladícím systému. Automaticky zvládne upravit množství vstřikovaného benzínu podle nadmořské výšky a okolní teploty, není tak již nutné přetryskovávat karburátory podle aktuálních podmínek.

KTM EXC TPI 2018

O mazání se stará olej umístěný v olejové nádrži o objemu 0,7 litru, která vydrží pět natankování plné nádrže benzínu. Jeho přívod obstarává také řídící jednotka, takže je jeho spotřeba nižší. Poměr, ve kterém se mísí s benzínem se pohybuje od 1:50 do 1:100 podle aktuálních otáček motoru. V případě, že hladina oleje dosáhne nízké úrovně, na displeji se rozsvítí kontrolka, která dá včas vědět, že olej bude potřeba doplnit. Pro informaci je třeba zmínit, že kapacita benzínové nádrže se rovná devíti litrům.

KTM EXC TPI 2018

Vylepšením si prošly i další komponenty

Vstřikování a řídící jednotka však nejsou jedinými novinkami u těchto modelů. Nový je také válec, olejové čerpadlo a airbox a vylepšení se samozřejmě dočkal i rám z chrommolybdenových trubek, který slouží jako nádržka na olej. Proto se na něm nachází víčko sloužící k jeho doplnění. Změn se dočkala i grafika, při starém naopak zůstaly brzdy od Bremba, elektrický startér nebo odpružení od firmy WP. To však rozhodně nesnižuje kvality těchto motocyklů, protože KTM se dlouhodobě drží na špičce v používaných technologiích a rozhodně kvůli tomu nebude zaostávat.

Dvoutaktní modely s elektronickým vstřikováním se prodávají již od června a je možné koupit také jejich speciální verzi Six Days, která nabízí některé lepší komponenty a speciální polepy od designérského studia KISKA.

[Přeskočit navigaci]