Úvodní » Motocykly » Jak jezdit po zadním kole na motorce?


Jak jezdit po zadním kole na motorce?

Jízda po zadním kole na motorce je snem mnoha motorkářů. Pokud nepatříte zrovna do harley gangu a máte ostřejší a adrenalinovou jízdu rádi, máme pro vás návod, jak bezpečně trénovat jízdu po zadním kole. Ještě než se pustíme do návodu, je důležité uvědomit si, že jízda po zadním je především záležitostí vůle motorkáře, protože zvednout na zadní se dá téměř jakákoliv motorka a na výkonu až tolik nezáleží.  

Existují 3 ověřené způsoby, jak zvednout motorku na zadní kolo. První je přes spojku (nejvíce používaný způsob), další možnost je plynem (u silných motorek), nebo tzv. vypláchnutím. První pokusy zkoušejte na uzavřených silnicích, parkovištích nebo letištích, rozhodně nedoporučujeme zvedat motorku na záda ve městě na krátkých vzdálenostech. 

Motorka na zadním přes spojku

Rozjeďte se na dostatečně dlouhé rovince na jedničku a udržujte otáčky motorku na 6.000-7.000. To by mělo odpovídat rychlosti přibližně 30-40km/h. Jedním prstem “brnkněte” o spojku a zlehka přidávejte plyn. Spojku nepouštějte moc rychle, ale ani ji nedržte zbytečně dlouho, připravili byste se tím o cílený efekt zvedajícího se předního kola. Nohu si nechte připravenou na zadní brzdě pro případ, kdy to přeženete, dostanete se za rovnovážnou osu a zpět se dostanete pouze přes brzdu. Přední kolo se začne pomalu odlepovat od silnici a teď už je to jen o vašich reflexech. Ze začátku se nejspíš leknete, pustíte plyn a přední kolo se vrátí na silnici. Chce to trochu tréninku a výsledky se dostaví. 

Zvednutí motorky na zadní pomocí plynu

Většina supersportů s objemem od jednoho litru, ale i moderní šestistovky, se dají zvednout i pomocí plynu. Stačí motor udržovat v otáčkách a pak vzít za plyn. Přední kolo se začne pomalu zvedat

Vypláchnutí  

Tento způsob se uplatní spíše u motorek s nižším výkonem. Postup je stejný jako u zvedání přes plyn, ale až dosáhnete potřebných otáček, prudce uberte plyn a potom hned rychle přidejte.

[Přeskočit navigaci]