Úvodní » Motocykly » Jaký je nástupce Hondy Monkey?


Jaký je nástupce Hondy Monkey?

Honda Monkey ze 70. a 80. let minulého století se stala legendou díky svým miniaturním rozměrům a překvapivě i širokým možnostem použití. Dnes tu jezdí jeho nástupce a spoustu lidí zajímá, jaký vlastně je.

Středem pozornosti

Nástupce dostal jméno MSX125 a je oblečen do nového kabátu, vlastně je nový úplně celý. Tento malý motocykl zaujme svým vzhledem především ty, kteří se rádi odlišují od ostatních. Dnes je na výběr velké množství zajímavých motocyklů, ale proti jejich zmenšené napodobenině všechny téměř splývají.

Na výběr je ze čtyř barev - černé, bílé, červené a žluté. Více jí sluší spíše výraznější barvy, tedy žlutá s červenou, lépe tak vynikne černě lakovaný motor, černá kola a výfuk a skvěle spolu kontrastují. Světlo již není kulaté, jak tomu bývalo dříve, ale má moderní tvar a jsou na něj připevněny blinkry a palubní deska. Ta je poměrně malá, ukazuje však všechny důležité informace - rychlost, otáčky, stav paliva, hodiny a počet najetých kilometrů.

Skromný spotřebou

Nádrž má objem poměrně skromných 5,5 litru, při spotřebě kolem dvou litrů na sto kilometrů ovšem dává slušný dojezd a ve městě, kde se bude pohybovat asi nejvíce je to slušná porce kilometrů. I když se to někomu může zdát zvláštní, mohou na MSX jet dva lidé. Ten druhý se sice musí trochu více krčit, na krátké přejezdy to však úplně stačí.

Překvapí jízdními vlastnostmi

Motor je čtyřtaktní vzduchem chlazený jednoválec s elektronickým vstřikováním paliva. Už z názvu je patrné o jakou objemovou kategorii se tu jedná, přesně má MSX125 objem motoru 124,9 ccm. Nachází se v něm výkon o hodnotě téměř deseti koní a kroutící moment dosahuje 10,9 Nm.

Motocykl nabízí dnes již běžný elektrický startér. O tlumení se vpředu stará USD vidlice vypadající podobně jako u dospělých parťáků na dvou kolech a o odpružení zadního kola se stará centrální tlumič. Jedním z hlavních prvků jsou malá pouze dvanáctipalcová kola s pěti rozdvojenými paprsky, které se s přední vidlicí i zadním tlumičem starají o slušný jízdní komfort.

Přední i zadní brzda jsou kotoučové a hydraulicky ovládané. Přední kotouč má průměr 220 mm, zadní pak 190 mm. Oba jsou osazeny brzdovým třmenem značky Nissin, vpředu dvoupístkovým, vzadu si vystačí s jednopístkovým.

Malý dospělák

Ač jsou rozměry novodobé opičky spíše roztomilé, jezdec sedí ve vzpřímené pozici a cítí se naprosto uvolněně. Pohodlně se obsluhují všechny ovládací prvky, jako je řadička, páčka spojky a obě brzdy. Dokonce i veškeré ovládání přepínačů na řídítkách je takové, jak jsme zvyklí z velkých motocyklů.

Pokud byste přeci jen raději dali přednost motocyklu klasičtější koncepce, můžete zvolit například další motocykl pro začínající motorkáře od Hondy - model CB125F.

[Přeskočit navigaci]