Úvodní » Motocykly » Jízda po předním kole


Jízda po předním kole

Jízda po předním kole, neboli stoppie, patří mezi náročnější motorkářské kousky. Vyžaduje trénink a hlavě cit v ruce. Jakmile se dostanete za hranu, často už se nelze vyhnout pádu

Bezpečnost

Jízda po předním kole je po jízdě na zadním druhým nejoblíbenějším kaskadérským kouskem. Narozdíl od wheelie se dá říct, že je jízda po předním bezpečnější. Hlavě proto, že při stoppie rychlost ztrácíte, kdežto při jízdě po zadním rapidně zrychlujete. 

Začínáme

K naučení základních principů jízdy po předním kole poslouží obyčejné jízdní kolo. Vzhledem k faktu, že jízdní kolo váží pouze zlomek hmotnosti motorky, není na trénování úplně ideální a když začnete rovnou na motorce, nic nezkazíte. Narozdíl od jízdy po zadním, která je možná téměř na každé motorce, jízda po předním je výhradou spíše sportovnějších motorek. Záleží totiž na strmosti úhlu hlavy řízení a síle brzd. Je tedy jasné, že motorky typu chopper na přední nepostavíte. 

Jízda po předním kole na motorce

Jízda po předním 

Ještě než začnete stavět motorku na přední, vyberte správný povrch a oblast, kde je malý provoz. Nezanedbatelnou roli hraje také teplota přední pneumatiky. Obecně je lepší stavět motorku na předek ve vyšší rychlosti, dejme tomu 70 km/h, protože když jedete pomalu, přední brzda je citlivá a neodpustí vám žádnou chybu. 

Až budete rozjeti na přibližně 60-70 km/h, posuňte se trupem k nádrži a lehce stisknete přední brzdu, dokud neucítíte, že je přední vidlice stlačená. Dívejte se přirozeně před sebe, ne na přední kolo. Ve chvíli, kdy je vidlice stlačená, zmáčkněte brzdu ještě víc a zadní kolo se začne odlepovat od asfaltu. Jakmile se zadní kolo vyhoupne nahoru, musíte zlehka brzdu povolit.

Začátečnické chyby 

Při jízdě po předním kole se vám dřív nebo později stane, že vám zadní kolo začne cestovat na jednu stranu a začnete ztrácet rovnováhu. Proto mějte natažené ruce a pokud začne motorka padat do stran, korigujte jí pohybem ramen. Další velmi nepříjemnou věcí je podklouznutí předního kola. To může být způsobeno z důvodu nedostatečné teploty předního kola nebo nečistoty na silnici. V situaci, kdy už víte, že jste to přehnali a že už určitě přepadnete, okamžitě pusťte řídítka a snažte se vypadnout do stran.

 Jízda po předním

[Přeskočit navigaci]