Úvodní » Motocykly » Harley Davidson plánuje stavbu nové továrny v Thajsku


Harley Davidson plánuje stavbu nové továrny v Thajsku

Americký výrobce legendárních motocyklů Harley Davidson se rozhodl, že postaví novou továrnu na výrobu motocyklů v Thajsku. Krok, proti kterému okamžitě vystoupily americké odbory, vedení značky zdůvodnilo tím, že se snaží uspokojit stále roustoucí poptávku na trzích v jihovýchodní Asii.

Harley Davidson Sportster 1200

Nová obchodní příležitost

Kupní síla v zemích jihovýchodní Asie se velkým tempem zvyšuje a toho chce Harley Davidson využít při prodeji svých motocyklů, které jsou i tam velmi oblíbené. Již v minulém roce se v této části světa dařily firmě prodeje na výbornou. Nová továrna by měla ležet jihovýchodně od thajského hlavního města Bangkoku. Díky tomu by firma nemusela platit šedesátiprocentní daň, kterou Thajsko zavedlo na dovážené motocykly, a navíc by získala další daňové úlevy při vývozu zde vyráběných modelů do sousedních zemí. To umožňuje obchodní dohoda uzavřená Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Odbory reagují negativně

Informaci jako první otiskl deník The New York Times a reakce odborů na toto prohlášení na sebe nenechala dlouho čekat. Označily ji za možný konec výjimečné a oceňované historie značky. Obávají se, že po přesunu výroby mimo USA, může úspěch značky upadnout, a tak by se mohla dostat do finančních problémů a začít rušit pracovní místa. Nejsou si také jistí tím, zda budou motcykly vyráběné v Thajsku mít standardní vysokou kvalitu, jako tomu je u těch, které jsou stavěny ve Spojených státech amerických.

Harley Davidson Dyna

Silně se proti tomuto kroku staví prezident Unie pracovníků v ocelářském průmyslu (USW) Leo W. Gerrard. USW je zástupcem dvou továren Harley Davidson v USA a celkem se stará o zájmy 860 000 pracovníku v Severní Americe. Nutné je podotknout, že firma staví své motocykly také v Brazílii a od roku 2011 funguje její továrna v Indii. Poptávka na americkém trhu dlouhodobě stagnuje a nezdá se, že by se tato situace měla v dohledné době změnit. Proto se zástupci firmy snaží rozšířit svoji výrobu a zvýšit prodeje i na zahraničních trzích.

[Přeskočit navigaci]