Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Zásady výběru bezpečné autosedačky


Zásady výběru bezpečné autosedačky

Autosedačka patří do povinné výbavy každého motoristy, pokud v automobilu máte malé děti. Co by měla splnit a podle čeho vhodnou autosedačku vlastně vybrat?

 

Autosedačky a platné normy

Autosedačku je zapotřebí vybrat přímo vzhledem k aktuálnímu období, tedy v souladu s věkem i hmotností dítěte.

V souvislosti s tím je potřeba si povšimnout, pro jaké použití je daný výrobek homologován a které normě odpovídá. Homologaci poznáte podle oranžového štítku, jímž je produkt vždy opatřen. Aktuálně se tak na trhu uplatňuje jednak starší směrnice ECE R44/04. V souladu s tímto nařízením je rozdělení je známé rozdělení produktů na skupiny 0, 0+, I, II, III.

Novější varianta normy je ECE R129. Ta je v souladu se zavedením nové evropské certifikace i-Size. Novější norma již tvoří většinu výrobků na trhu a časem by měla původní ECE R44/04 zcela nahradit.

 

Rozdělení produktů dle hmotnosti a věku dítěte

 

  • ECE 0 = do 10 kg, 0 až 9 měsíců

  • ECE 0 + = do 13 kg, 0 až 12 měsíců

  • ECE I = 9 až 18 kg, 9 až 24 měsíců

  • ECE II 15 = 25 kg, 3 až 6 let

  • ECE III = 22 až 36 kg, 6 až 12 let

  • ECE II, III = 15 až 36 kg, 3 až 12 let

  • ECE I, II, III = 9 až 36 kg, 9 měsíců až 12 let

 

Kromě homologace je vhodné se při posuzování bezpečnosti autosedačky podívat i na výsledky nezávislých testů. Za autoritativní zdroj lze považovat ADAC nebo tuzemský dTest. Pro zhodnocení konkrétních parametrů včetně bezpečnosti pak můžete využít i běžné srovnání autosedaček a jejich recenze.

 

Způsob upevnění autosedačky rozhoduje o bezpečnosti

Některé modely dostupné na trhu nemusejí být vybaveny systémem upínání ISOFIX. Z bezpečnostního hlediska se to však doporučuje. Uchycení pomocí běžných bezpečnostních pásů představuje méně bezpečnou alternativu.

Systém ISOFIX prakticky znemožňuje nesprávné uchycení sedačky. Zákon proto zároveň určuje, že sedačky vybavené systémem ISOFIX je nutné používat v poloze proti směru jízdy až do 15 měsíců věku dítěte.

Nevýhodou systému ISOFIX je naopak větší robustnost autosedačky a z toho plynoucí komplikovanější manipulace s ní.