Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Zapojení zásuvky do přívěsného vozíku


Zapojení zásuvky do přívěsného vozíku

Koupili jste si přívěsný vozík a potřebujete ho zapojit za osobní automobil, jen nevíte, jak na to? Pak čtěte dále. V tomto článku Vám totiž přesně popíšeme, jak se toto zapojení provádí správně.

Potřebné řidičské oprávnění

S koupí vozíku byste měli mít jasno v tom, jaký typ řidičského oprávnění budete potřebovat. Mnoho lidí neví, zda postačí řidičský průkaz „B", nebo si budou muset dodělat také „E". Na tuto otázku však odpovídá paragraf 81 zákona č. 361/2000.

Z tohoto zákona vyplývá, že řidičské oprávnění typu „B" je dostačující v případě, že celková hmotnost vozidla nepřevyšuje 3500 kg. Za takovýto automobil je možné připojit přívěsný vozík do maximální celkové hmotnosti 750 kg. Pokud však tento přívěs hmotnost 750 kg přesáhne, je nutné pořídit si také oprávnění typu „E".

Při pořizování přívěsu byste si měli rovněž dát pozor na to, aby nejvyšší celková hmotnost přívěsu nebyla vyšší než pohotovostní hmotnost automobilu (neboli hmotnost vybaveného vozidla včetně nářadí, výbavy a zásoby provozních hmot).

Zapojení přívěsného vozíku

Pro připojení přívěsného vozíku existují jasně daná pravidla, podle kterých se musíte během připojení řídit. Zapojení je dáno normou ČSN 30 4450 (ISO 1724). Tato norma musí být dodržena, aby při připojení jakéhokoliv přívěsu vše fungovalo tak, jak má.

U připojení se můžete setkat se dvěma základními typy elektrických zásuvek – sedmikolíková a třináctikolíková zásuvka. Přívěsné vozíky se však lépe zapojují do třináctikolíkové zásuvky.

Zapojení 13-kolíkové zásuvky

Třináctikolíková elektrická zásuvka se používá zejména u karavanů, nosičů kol a brzděných vozíků s hmotností nad 750 kg.

Nové značení Popis   Třináctikolíková zástrčka
1 Směrové světlo levé (levý blinkr)  
2 Koncové světlo do mlhy (mlhové světlo)  
3 Kostra (pro kontakty 1-8)  
4 Směrové světlo pravé (pravý blinkr)  
5 Pravé světlo  
6 Brzdová světla  
7 Levé světlo  
8 Couvací světlo  
9 Trvalé napájení +12V, 2,5 mm  
10 Dobíjecí napětí pro baterii přívěsu, 2,5 mm  
11 Kostra pro kontakt 9  
12 Neobsazeno, možnost použít pro rozpoznání vleku  
13 Kostra pro kontakt 10  

Zapojení 7-kolíkové zásuvky

Sedmikolíková zástrčka automobilu (nové značení)  Sedmikolíková zástrčka automobilu (staré značení) Semikolíková zástrčka vozíku (nové značení) Sedmikolíková zástrčka vozíku (staré značení)
Nové značení Staré značení Popis
1 L (žlutá) Směrové světlo levé (levý blinkr)
2 52 (modrá) Koncové světlo do mlhy (mlhové světlo)
3 31 (bílá) Kostra (pro kontakty 1-8)
4 P (zelená) Směrové světlo pravé (pravý blinkr)
5 58 (hnědá) Pravé světlo
6 54 (červená) Brzdová světla 
7 58L (černá) Levé světlo 

Přechodky na zásuvky

Pokud Váš vozík a automobil mají odlišnou zásuvku, existují na trhu přechodky, které změní sedmikolíkovou zásuvku na třináctikolíkovou a naopak. Z praktického hlediska je výhodnější mít na automobilu třináctikolíkovou zásuvku a na přívěšným vozíku se sedmikolíkovou zásuvkou použít přechodku. Tato varianta totiž zajišťuje kompatibilitu všech funkcí, v opačném případě tomu většinou není.