Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Význam kontrolek v automobilu


Význam kontrolek v automobilu

Každý řidič by měl mít přehled o kontrolkách na palubní desce. Rozsvícená kontrolka ještě nemusí nutně znamenat, že vaše jízda skončila a musíte zavolat odtahovou službu.

Ke kontrolkám v autě existuje celkem vystihující přirovnání. Kontrolky jsou jako semafor, když svítí červeně znamená to, že musíte zastavit a vypnout motor. Oranžová nebo žlutá kontrolka znamená upozornění, takže zatím můžete pokračovat v jízdě, ale oranžová se pravděpodobně zanedlouho změní v červenou. Zelené kontrolky jsou jen informativní. Sdělují nám, že systém funguje tak, jak má. 

Nejčastěji rozsvícené kontrolky

Dobíjení

Tento symbol se rozsvítí, když alternátor nevyrábí proud a elektronika v autě běží z akumulátoru. Pokud neselhalo i chlazení (a nesvítí další červená kontrolka - teplota vody), můžete pokračovat v jízdě, ale pravděpodobně nedojedete daleko, protože až dojde proud, autu zhasne motor. Před pokračováním v jízdě vypněte veškerou elektroniku uvnitř auta (rádio, klimatizace, vyhřívané sedačky,…) a pod kapotou zkontrolujte, jestli jsou všechny řemeny na svém místě. Krajní řešení může být zakoupení nového (tudíž nabitého) akumulátoru na benzínce, který může vystačit až na 500 km a vyjde levněji než odtah vozidla.

Mazání

Kontrolka symbolizuje, že tlak oleje je nedostatečný pro správnou funkci motoru. S touto poruchou v žádném případě nemůžete jet dál. Můžete ale zkusit doplnit olej a počkat, jestli kontrolka zhasne. Pokud se červená olejnička rozsvítí za jízdy, povolte plyn, sešlápněte spojku a nechte otáčky spadnout pod 1000 ot./min. Pokud je hladina oleje v normálu, vaše jízda dnes skončila, protože selhalo olejové čerpadlo a tento problém na místě nevyřešíte. Jestliže je měrka oleje skoro suchá a doplníte olej, možná tím problém dočasně vyřešíte, ale stejně musíte navštívit servis.

Brzdy

U klasických aut se kontrolka rozsvítí až ve chvíli, kdy je v nádržce nedostatek brzdové kapaliny. U moderních vozů s elektronickými systémy se rozsvítí, když je nějaký vážný problém. Když budete cestou pravidelně kontrolovat hladinu brzdové kapaliny, můžete pomalu a opatrně dojet domu a následně na kontrolu do servisu. V nouzi můžete při jízdě použít brzdu ruční, ale musíte tomu přizpůsobit styl jízdy a zvážit svoje schopnosti. V autě, kde svítí červená kontrolka brzd společně se žlutou ABS kontrolkou, nemůžete pokračovat v jízdě. Pravděpodobně se jedná o vážný problém.

Chladící kapalina

Rozsvítí se, když je motor přehřátý nebo u některých aut při nedostatku chladící kapaliny. Pokud je v motoru stále voda a nemá přes 100 °C, můžete s autem dojet, ale předtím zastavte a nechte motor vychladnout. Jestliže se voda v motoru vaří, nepokračujte v jízdě a vyhledejte servis.

Žhavení

Signalizuje, že se auto před startem žhaví. Pokud nesvítí vůbec nebo bliká v průběhu jízdy, je v systému žhavení porucha. S touto závadou můžete dojet, zkontrolujte ale, jestli svítí brzdová světla. Pokud kontrolka bliká, znamená to závadu vznětového motoru. 

Nové kontrolky

U moderních vozů se setkáváme s kontrolkami, u kterých jde bez návodu stěží rozpoznat, co signalizují. 

Závada regulace světlometů

Xenonové světlomety mají vlastní regulaci sklonu podle zatížení vozidla. Když má regulace poruchu, skloní se světlomety do nejnižší polohy, aby neoslňovali ostatní řidiče a na problém upozorní kontrolka.

Doplnit AdBlue

Do automobilu musíte doplnit bezbarvý vodný roztok močoviny, který slouží pro snižování emisí. Pokud močovinu nedoplníte, nepůjde auto nastartovat.

Přehřáté spojky DSG

Když se opakovaně rozjíždíte s dvouspojkovou převodovkou DSG, mohou se lamely přehřát. Zastavte a nechte je vychladnout.

Zdroj obrázků: Auto.cz

[Přeskočit navigaci]