Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Vyplatí se operativní leasing


Vyplatí se operativní leasing

Operativní leasing se stal velkým trendem v posledních letech a je to jedna z nejvyužívanějších možností, jak si téměř okamžitě pořídit nové auto. Operativní leasing pohlíží na provoz auta jako na službu. Co to vlastně je, jak se liší od běžného leasingu a je opravdu výhodný? To se dočtete v našem článku.

Auto není a nebude vaše

Základním rozdílem mezi finančním leasingem, nákupem auta a operativním leasingem je fakt, že u prvních dvou možností bude auto po splacení vaše, oproti tomu auto získané na operativní leasing vaše nikdy nebude, máte ho "v pronájmu".

V případě operativního leasingu je vozidlo majetkem leasingové společnosti a vy jako nájemce platíte pouze měsíční nájem za jeho pronájem. Z toho plyne celá řada výhod, které právě z operativního leasingu činí výhodné řešení pro získání nového automobilu.

Jaké jsou výhody operativního leasingu?

Díky tomu, že je vůz majetkem leasingové společnosti, vám, jako nájemci vozu, odpadá starost o povinné ručení, havarijní pojištění a také za servis a další poplatky. To vše je zahrnuté v ceně nájmu. Vy tak můžete jen jezdit a tankovat, o nic jiného se nemusíte starat.

Výhodou operativního leasignu oproti běžnému leasingu nebo úvěru jsou nižší měsíční splátky. Měsíční splátka se také odvíjí na základě najetých kilometrů. To je jediná věc, kterou si musí nájemce ohlídat. Ve většině případů se jedná o hranici najetých kilometrů od 20 - 30 kilometrů.

Smlouva skončila, co dál?

Smlouvy se nejčastěji uzavírají na 1, 2 a 3 roky. Po skončení smlouvy má nájemce vozu tři možnosti.

  • službu skončit a tím automobil vrátit
  • pronajmout si nový vůz
  • stávající vůz odkoupit

Poslední možnost, tedy odkoupení automobilu, je ve většině případech finančně nevýhodná. Proto jestli si chcete automobil pořídit, pak je výhodnější volit klasický leasing nebo úvěr, kdy budete splácet vůz, který si pak budete moci nechat.

Nevýhody operativního leasingu

Nižší splátky operativního leasingu jsou sice nižší než běžného leasingu, ale i tak se najde celá řada nevýhod tohoto řešení. Nastavené podmínky operativního leasingu tak nejsou vhodné pro všechny.

  • auto není po ukončení smlouvy vaše
  • řidič je omezen počtem najetých kilometrů
  • automobil se nesmí bez souhlasu upravovat
  • vůz smí řídit pouze nájemce a členové rodiny, jiné osoby mohou řídit pouze se souhlasem společnosti
  • platí se za škody vzniklé mimo běžná opatření (poškrábaná kapota, nabouraný blatník)

Pro koho je operativní leasing vhodný?

Hlavní výhodou operativního leasingu je jeho nízká cena a také fakt, že můžete pravidelně auta měnit za nová. Takže pokud jste řidič, kterému nevadí, že nebude vlastníkem vozu a má v plánu pravidelně měnit svůj vůz na za nový model, tak se vám operativní leasing vyplatí.

V případě, že chcete vlastní automobil a chcete ho koupit po vypršení smlouvy, pak je jednoznačně výhodnější zvolit leasing klasický nebo úvěr. Nikdo vás nebude omezovat v počtu najetých kilometrů, budete moct vůz libovolně upravovat a hlavně, bude po splacení jenom vaše.

Leasing pro autobusy

Operativní nebo klasický leasing můžete využít také na "pronájem autobusů". Je to především řešení pro začínající podnikatele v dopravě nebo pro majitele dopravních firem, kteří chtějí rozšířit svůj vozový (autobusový) park. V případě, že chcete pouze vyzkoušet podnikat v autobusové dopravě, rozjet firmu na zájezdy nebo cestovní kancelář, vyplatí se běžný pronájem autobusů i s řidičem.

[Přeskočit navigaci]