Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Výběr autobaterie


Výběr autobaterie

Ať už si pořídíte jakýkoli automobil, s největší pravděpodobností budete muset časem vyměnit baterii. Výměně baterie předchází její výběr a s ním spojených několik zásadních parametrů, na které nesmíme zapomenout.

Výrobce a typ autobaterie

Při výběru bychom měli být rozvážní a pečlivě vybírat. Autobaterie v supermarketech jsou sice cenově výhodné, svou spolehlivostí už ale nezáří. Vyplatí se tedy připlatit pár set korun a pořídit kvalitní baterii od výrobců, jako je například Varta, Optima nebo Exide. Kvalitní baterie vydrží i městský provoz s mnoha rozjezdy. Pro automobily vybavené systémem Start and Stop snad ani jinou, než kvalitní značkovou, baterii nelze pořídit. U autobaterií s tímto systémem automatického vypínání motoru nepostačí pak klasická baterie s elektrolytem. Musíte pořídit akumulátor typu GEL, AGM nebo EFB. Tyto akumulátory se rychleji dobíjí, jsou bezúdržbové, výkonné a odolné vůči prosáknutí elektrolytu. Pro výběr některého z těchto speciálnějších typů se raději zeptejte prodejce.

Jakou kapacitu baterie zvolit?

Volba kapacity baterie je poměrně jasná, jelikož správnou hodnotu najdete v technické příručce vašeho vozu. Obecně zde platí, že u benzínových motorů volíme kapacity baterií kolem 60 Ah, u dieselových motorů pak asi 70 Ah. Velký pozor si musíme dát na výběr baterie s ohledem na roční období - v létě je kapacita vyšší než když mrzne.

 

Autobaterie Varta

 

Rozměry baterie

Pravděpodobně nebudete mít problém s rozměry baterie při výběru stejného typu nebo stejné kapacity, jako je napsána v manuálu vozu. Autobaterie se s narůstající kapacitou obvykle zvětšuje. Pokud budete tedy vybírat baterii s vyšší kapacitou, raději vyhrazený prostor pro baterii v motoru dvakrát změřte. Platí zde tedy pravidlo dvakrát měř, jednou řež .. baterii ale neřezejte, prosím.

Napětí baterie, startovací proudy

Dnes už je méně ovyklé, že bychom potkali automobil s baterií na 6V. Jedná se tedy pouze o starší kousky a veterány. Běžné baterie jsou již všude s napětím 12 Voltů. Velmi velký důraz bychom měli klást na velikost startovacího proudu (A). Zde platí, že čím více elektrospotřebičů v kabině vozů je, tím větší by měla být velikost startovacího proudu. Nejběžněji se můžete setkat s hodnotou startovacího proudu kolem 500A u benzínového a přibližně 600A u dieselového motoru. U autobaterií navíc neplatí přímá úměra s kapacitou baterie a velikostí startovacího proudu - obvykle je u baterie s větší kapacitou startovací proud nižší.

Polarita akumulátoru

Když vybíráme baterii, musíme se věnovat také polaritě akumulátoru - rozmístění záporného a kladného pólu. Obvykle najdeme kladný pól na pravé straně baterie, u některých asijských automobilek to ale nemusí být pravidlo. Kabely k autobaterii jsou dělané "tak akorát," pozici pólů nelze měnit a kabely pak nedosáhnou

Bezúdržbové nebo údržbové baterie

Snad každý v dnešní době volí baterii bezúdržbovou. Proč? Údržbová baterie vyžaduje totiž kontrolu hladiny elektrolytu. V případě snížené hladiny elektrolytu je nutné články dolít destilovanou vodou. Pro bezúdržbové platí naprostý opak - žádné otovry na dolévání destilované vody nemá, nemusíte tak hladinu elektrolytu kontrolovat.

Autobaterie

Jak autobaterii po nákupu usadit?

Než začneme baterii odpojovat, je nutné se ujistit, zda-li neběží žádný z elektrospotřebičů ve vozidle (např. rádio). Motor je samozřejmě vypnutý. Jako první odpojíme záporný pól - tím předejdeme zkratu při odejímání svorky z nekostřeného pólu. 

Baterie je nebezpečná pro všechny - pro vás, pro přírodu .. Je tedy nutné, abyste ji odvezli do ekologické likvidace. Často se baterie vykupují například ve sběrně železa. Prostor baterie vyčistíme, usadíme pevně novou autobaterii a očistíme póly. Nejdříve připojíme svorku k nekostřenému pólu, poté ke kostřenému. Svorky dotáhneme a můžeme vyrazit na výlet, máme hotovo.

[Přeskočit navigaci]