Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Specifika automatické převodovky


Specifika automatické převodovky

Aktuálním trendem je nahrazení manuální převodovky za automatickou. Mnoho z nás se chce zbavit spojkového pedálu a raději si chtějí užít komfortní jízdu bez řazení. Automatů je však celá řada, mají rozdílné vlastnosti a také úplně jiné požadavky na údržbu celého ústrojí převodovky. Dříve byly tzv. "automaty" výsadou pouze luxusních vozů. U dnešních modelů značky Ferrari už dokonce ani manuální převodovku nekoupíte.

Jaký je dnešní standard?

K nejrozšířenějším patří především německá dvojspojková automatická převodovka DSG. Starší model měl šestistupňovou převodovku, novější modely už jsou vybaveny sedmistupňovou převodovkou. Starší převodovka se vyznačovala poměrně vysokou spotřebou, dnes už je novější model o něčem jiném. Nejnovější model už má dokonce udávanou nižší spotřebu než klasická manuální verze.

Na co si dát pozor u ojetého vozu?

Problémem u více stupňových převodovek je určitá zmatečnost při řazení. Vůz kolikrát špatně odhadne záměr řidiče a hází stupně, které by řidič nikdy nezařadil. Mnohem rychleji se pak opotřebují třecí součásti spojky. To mnohonásobně prodražuje servis a opravy celého převodového ústrojí. 

Co poškozuje moderní automatické převodovky?

Důležité je se správně rozjíždět třeba na křižovatce, kde musíte zastavit. Pokud zařadíte neutrál, tak hlavně před rozjezdem nesmíte zapomenout sepnout na režim D ještě před sešlápnutím plynu. Nastavení jiného režimu při vyšších otáčkách citelně poškozuje spojkové ústrojí automatické převodovky.

Jak je to s životností?

Můžeme říci, že většina automatických převodovek vydrží zhruba nájezd okolo 240 - 250 000 kilometrů, poté je důležité udělat repasování celého převodového ústrojí nebo úplně převodovku vyměnit. Oproti manuální převodovce se jedná o mnohem složitější zařízení, které je opravdu citlivé na zacházení, kvalitu oleje a míru opotřebení. 

Pozor na variátory

Variátory jsou převodovkou bez rychlostních stupňů, takzvané bezstupňové. Nejčastěji je objevíte pod zkratkou CVT, která znamená Continuously Variable Transmission. Nejčastěji se objevují v japonských vozech, především ve vozech značky Honda, Nisan a Toyota. Nějaký čas je dodávalo do svých vozu i Audi pod názvem Multitronic. Velké problémy totiž mají už kolem nájezdu 120 000 km.

Automatická převodovka CVT

[Přeskočit navigaci]