Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Příčiny pískání brzdových destiček


Příčiny pískání brzdových destiček

Pískání brzd je relativně častým problémem starších, ale i moderních automobilů a motocyklů. Jaké jsou nejčastější příčiny nepříjemného pískání?

Brzdění je obecně tření mezi brzdovými destičkami a kotouči. Oba tyto povrchy jsou různě drsné a různě přilnavé, tím dochází k vibracím. Tyto vibrace se pak přenášejí do celého brzdového systému a my je vnímáme jako nepříjemné pískání.

Příčiny pískání brzdových destiček souvisejí s velikostí brzdného účinku. Čím větší je brzdný účinek, tím více se projevuje nepříjemný zvuk brzd. Proto u závodních supersportů při jízdě pískají brzdy celkem běžně. S pískáním brzdových destiček se potýkají všichni výrobci, nejvíce pak záleží na vhodné kombinaci průměru brzdových kotoučů a typu brzdových destiček. Výrobci brzdových systému pro běžné řidiče tedy musí zkombinovat výkonnost brzd, dlouhou životnost a tichý provoz (podle homologačního předpisu).

Samotné pískání nejčastěji způsobuje špatný stav jednotlivých brzdových komponent. I sebelepší výrobce brzdových komponent nemůže zabránit pískání brzd hlavně z důvodu, že ovlivní pouze samotné složení třecího materiálu, ale nemůže ovlivnit následnou údržbu brzdového systému. K pískání může dojít i po výměně brzdových destiček, když se nasazují na staré kotouče, které mohou být nerovnoměrně sjety.  

Brzdové komponenty

Zdroj

[Přeskočit navigaci]