Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Péče o vozy s dieselovými motory


Péče o vozy s dieselovými motory

Automobily vybavené dieselovými agregáty jsou stále oblíbenější. K hlavním důvodům patří obvykle výrazně nižší spotřeba a dříve také nižší cena paliva. To už dnes většinou neplatí a rozdíl mezi cenou nafty a benzínu je už úplně zanedbatelný. Na rozdíl od jednoduchých benzínových motorů jsou dieselové agregáty složitější a technicky náročnější. To platí především pro výběr ojetiny, kde je důležité odhalit závady včas.

Jaké jsou nejčastější závady?

Mezi základní ukazatele opotřebení motoru a případných závad patří kompresní tlaky ve válcích. Ty jsou spolehlivým ukazatelem počtu najetých kilometrů. Měli bychom je nechat vždy změřit, abychom pak nebyli rozčarovaní při zjištění, že vůz byl několikrát stočen. Dalším důležitým ukazatelem je barva kouře vycházejícího z výfuku. Pokud do motoru proniká olej, tak z výfuku vychází poměrně jasně modrý kouř. Kromě pronikajícího oleje za to můžou také poškozené vstřikovací trysky.

Co když se objevuje černý kouř?

Pokud se černý kouř objevuje pouze při krátké a prudké akceleraci, tak se nic neděje. Problém nastává u vozů s filtrem pevných částic. U takových vozů by se neměl žádný kouř objevovat. Největší problémem je pokud se kouř objeví po každém sešlápnutí plynu. Takovému vozu byste se měli vyhnout obloukem. Oprava vstřikovacích čerpadel a turbodmychadla je opravdu drahá. Cenu zvyšují nejen náhradních díly, ale i časově náročná výměna.

Filtry pevných částic

Filtry pevných částic jsou určeny k zachytávání pevných částic z výfukových plynů naftových motorů. Postupně se rozšířily spolu s šířením emisní normy Euro 4 a Euro 5. Dieselové ojetiny s velkým nájezdem často trpí problémy spojenými s filtrem pevných částic. Každý filtr pevných částic dříve nebo později odejde. Dnešní filtry mají výborné filtrační hodnoty, ale spolu s tím se zvyšuje i jejich namáhání.

Cena filtru pevných částic?

Cena filtru se může výrazně lišit. Nejčastěji však starují na částce 20 - 30 tisíc korun. Životnost některých filtrů nedosahuje ani 100 tisíc kilometrů, ty lepší vydrží sotva 250 - 300 tisíc kilometrů. Nejen použité materiály a výrobní postupy ovlivňují životnost filtrace, ale i styl jízdy. Nejvíce se filtr pevných částic likviduje důsledným ježděním na krátké trasy. Studený motor produkuje více pevných částic a filtr se nedokáže dostatečně ohřát, aby se mohl regenerovat.

Dieselový motor

[Přeskočit navigaci]