Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Péče o klimatizaci


Péče o klimatizaci

Přestala Vám fungovat klimatizace? Voní nějak divně? Připadá Vám, že účinnost už není taková jako před rokem? V tom případě je důležité provést revizi klimatizace, výměnu náplní, filtrů a kompletní test chladícího systému. Jak nejlépe poznat, kdy nastal čas zkontrolovat celý chladící systém?

Kdy navštívit servis?

Stačí sledovat, jak se chová klimatizace při jejím provozu. Pokud se venkovní teplota pohybuje kolem 25°C tak je to ideální čas vyzkoušet, jak je na tom klimatizace. Kompresor by neměl vydávat žádný vyšší hluk a z ventilace by měl proudit studený vzduch, který nebude nijak zabarvený žádným zápachem. Při jakémkoliv podezření je důležité okamžitě vyhledat pomoc odborníka.

Nejčastější problémy a jejich řešení

Jako úplný základ můžeme považovat kontrolu tlaku chladiva v chladícím okruhu, základní prověření funkčnosti a zjištění případných úniků z okruhu klimatizace. Při zjištění, že je potřeba doplnit chladící náplně by servis měl provést kompletní kontrolu funkce kompresoru, odsátí případného zbytku chladiva, vyvakuování celého okruhu, kontrola těsnosti, doplnění chladícího média, kontrola správné funkce a teploty.

Co způsobuje nepříjemný zápach z klimatizace?

Zápach ve většině případů způsobují plísně a bakterie, které se množí ve výparníku klimatizace, protože v tomto místě jsou ideální podmínky pro množení. Nejintenzivnější je zápach v okamžiku po usednutí do vozu a zapnutí klimatizace. Důležité je provádět dezinfekci klimatizace minimálně dvakrát ročně, vždy před a po sezóně.

Péče o klimatizaci

Problémy spojené s neudržovanou klimatizací

Zanedbaná klimatizace způsobuje kašel, podráždění, pálení v krku, pálení oči, alergické reakce. To všechno může způsobit zanesená klimatizace, proto byste neměli nikdy podceňovat pravidelnou údržbu a hlavně dezinfekci. U citlivých osob a astmatiků mohou bakterie a plísně vyvolat až astmatický záchvat.

[Přeskočit navigaci]