Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Péče o brzdy


Péče o brzdy

Brzdová soustava je nejdůležitější částí vozidla z hlediska aktivní bezpečnosti. Péče o brzdy by tak měla mít pro nás vždy maximální prioritu. Na správné funkci brzd často závisí zvládnutí nebezpečné situace na silnici a někdy i naše zdraví. Brzdy proto musí vždy pracovat na 100% a za všech okolností musí zastavit vozidlo. Kromě samotného zpomalení také zajišťují vozidlo proti samovolnému pohybu.

Proč je důležité mít brzdy v perfektní kondici?

Brzdová soustava funguje na principu zvětšování odporu tření. Pohybová energie se tak při brzdění vozidla postupně mění na teplo a uniká bez užitku do okolního prostředí. Vůz při sešlápnutí brzdy musí odolávat velmi velkému množství energie, které je srovnatelné s energií potřebnou pro dosažení bodu varu u litru vody. 

Jak pečovat o brzdovou soustavu?

Doporučujeme provést kontrolu brzdové kapaliny každé dva roky a nejlépe ji také pokaždé vyměnit. Zároveň byste měli provést kontrolu a seřízení brzd včetně brzdového obložení, brzdových kotoučů a brzdového hydraulického obvodu. Zda správně těsní, jestli někde neuniká brzdová kapalina a nebo nedošlo k poškození některé části soustavy, to je u každé brzdové soustavy to nejdůležitější.

Péče o brzdy

Rizika spojená se starou brzdovou kapalinou

Pozor na starou brzdovou kapalinu a v ní stoupající obsah vody. Taková kapalina je nebezpečná, protože se tím rapidně snižuje bod varu. V extrémním případě by mohlo dojít až k prošlápnutí pedálu do prázdna, protože brzdná síla již není přenášena brzdovým systémem k třmenům a válečkům kola. Brzdový systém už poté nedokáže stlačit kapalinu znečištěnou vodou a vozidlo nezabrzdí.

Brzdové destičky a čelisti

Při výběru brzdových destiček se určitě vyhněte levným čínským výrobcům, takové destičky se při brzdění mohou rozpadat a vy pak budete mít problém zabrzdit. Na okrajích brzdné plochy kotouče se nesmí objevit hrana, kotouč by měl být téměř hladký a hrana by měla být minimální. Pozor si dejte na různá zbarvení brzdné plochy do modra nebo do červena, na vibrace a neznámé zvuky. Může to být znakem přehřívání kotouče.

[Přeskočit navigaci]