Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak odstranit škrábance na autě?


Jak odstranit škrábance na autě?

Parkovali jste u nákupního centra a po návratu z obchodu jste objevili poškrábaný lak na autě? To může opravdu pěkně zkazit náladu. Často se přijde k odřenému laku opravdu snadno a ani nevíte jak. Drobné oděrky způsobí i kartáče mycích linek, odlétající štěrk a kamínky nebo také nešikovné couvání u stěny podzemních garáží. Některých škrábanců se nezbavíte jinak, než kompletním přelakováním, ale těch menších se můžete rychle a levně zbavit.

Co je třeba na opravu laku?

  • retušovací tužka nebo fix
  • brusná pasta
  • speciální sada pro odstranění škrábanců
  • flanelová látka

1. Retušovací tužka/ fix na auto

Asi nejjednodušším způsobem, jak opravit mírně poškrábaný lak na autě, jsou různé retušovací tužky a fixy. Ty je možné zakoupit téměř ve všech motoristických prodejnách, specializovaných lakovnách i v internetových prodejnách. Retušovací tužka dokáže opravit drobné oděrky a škrábance na povrchové vrstvě laku. Hlubší škrábance s pomocí retušovací tužky bohužel nespravíte.

Retušovací tužky a fixy jsou oblíbené nejenom kvůli snadnému použití, ale také díky své malé velikosti, tedy i skladnosti. Většinu z nich můžete aplikovat na jakoukoli barvu laku a jejich obsah je odolný vůči vodě i UV záření.

2. Oprava brusnou pastou

Brusné pasty jsou skvělým pomocníkem pokud potřebujete opravit hlubší a větší oděrky nebo vrypy. K zakoupení jsou v téměř každém hypermarketu, obchodech pro kutily a specializovaných prodejnách. Druhů brusných past existuje velké množství a je možné vybírat si podle barvy svého vozidla. K sehnání jsou také univerzální - bezbarvé pasty.

Oprava laku auta svépomocí

Postup při použití brusné pasty je následující. Pastu naneste na poškozený lak a nejlépe flanelovou látkou ji rozetřete po celé ploše. Brusnou pastu můžete nanést vícekrát a celý postup opakovat, dokud nedosáhnete lepších výsledků. Doporučujeme brusnou pastu nepoužívat na slunci, kdy by mohla výrazněji poškodit i okolí poškrábaného místa.

3. Zbroušení laku

Retušovací tužky a brusné pasty vám bohužel nepomůžou s opravdu hlubokými vrypy a škrábanci. Ty je potřeba přebrousit za pomoci speciálních brusných kotoučů o různé hrubosti. Pomocí nich je potřeba zbrousit lak na jeho podkladovou vrstvu a vyrovnat tak poškrábanou rýhu. Po zbroušení je potřeba nanést speciální karosářský tmel a nechat ho několik hodin vytvrdnout. Po zaschnutí se se vrstva brusného tmelu dorovná brusným kotoučem. Pokud s broušením nemáte zkušenosti, pak tuto práci raději přenechte odborníkům.

Přetmelené místo můžete poté přestříkat autolakem v potřebném odstínu vašeho auta. Správný odstín si lze nechat namíchat u odborníka. Nikdy nekupujte lak podle tabulek, protože se léty mění a je důležité si ho vždy nechat namíchat podle akutálního stavu vozu. Barvu je potřeba stříkat ze vzdálenosti alespoň 30 cm od povrchu karoserie. Tím zabráníte stékání laku a vytváření nechtěných kapek na nepoškozených místech. Pokud při lakování nanesete příliš silnou vrstvu laku, bude lak stékat a vytvářet kapky.

Lakování vozu

Závěrem

Poničený a poškrábaný lak dokáže pokazit náladu, ale ať už se jedná o malé či velké oděrky, vždy se dají nějakým způsobem opravit. Menších škrábanců se zbavíte snadno a rychle. Hluboké škrábance se pokuste opravit ihned po jejich vzniku. Pokud jsou škrábanec opravdu hluboké a zasahuje až na kov, může dojít velice rychle vlivem povětrnostních vlivů ke korozi. Pokud je některá část vozu zasažena korozí, bude velmi obtížné ji později úplně odstranit, jelikož se postupně rozlézá pod zdravým lakem. Výsledkem skryté koroze je tvorba puchýřů, praskání laku i oslabení kovových částí. Oprava laku není jednoduchá a opravit ji doma "na koleni" může vést k poškození mnohem větší části vozu.

[Přeskočit navigaci]