Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak odstranit škrábance na autě?


Jak odstranit škrábance na autě?

Parkovali jste u nákupního centra a po návratu z obchodu jste objevili poškrábaný lak na autě? To může opravdu pěkně zkazit náladu. Často se přijde k odřenému laku opravdu snadno a ani nevíte jak. Drobné oděrky způsobí i kartáče mycích linek, odlétající štěrk a kamínky nebo také nešikovné couvání u stěny podzemních garáží. Některých škrábanců se nezbavíte jinak, než kompletním přelakováním, ale těch menších se můžete rychle a poměrně levně zbavit.

Co je třeba na opravu laku?

  • retušovací tužka nebo fix
  • brusná pasta
  • speciální sada pro odstranění škrábanců
  • flanelová látka
  • specializované služby leštících specialistů

1. Retušovací tužka/ fix na auto

Asi nejjednodušším způsobem, jak opravit mírně poškrábaný lak na autě, jsou různé retušovací tužky a fixy. Ty je možné zakoupit téměř ve všech motoristických prodejnách, specializovaných lakovnách i v internetových prodejnách. Retušovací tužka dokáže opravit drobné oděrky a škrábance na povrchové vrstvě laku. Hlubší škrábance s pomocí retušovací tužky bohužel nespravíte, drobné zakryjete - škrábance ale nezmizí a na slunci budou pravděpodobně stále viditelné.

Retušovací tužky a fixy jsou oblíbené nejenom kvůli snadnému použití, ale také díky své malé velikosti, tedy i skladnosti. Většinu z nich můžete aplikovat na jakoukoli barvu laku a jejich obsah je odolný vůči vodě i UV záření. 

2. Oprava brusnou pastou

Brusné pasty jsou skvělým pomocníkem pokud potřebujete opravit hlubší a větší oděrky nebo vrypy. K zakoupení jsou v téměř každém hypermarketu, obchodech pro kutily a specializovaných prodejnách. Druhů brusných past existuje velké množství a je možné vybírat si podle barvy svého vozidla. K sehnání jsou také univerzální - bezbarvé pasty.

Oprava laku auta svépomocí

Postup při použití brusné pasty je následující. Pastu naneste na poškozený lak a nejlépe flanelovou látkou ji rozetřete po celé ploše. Brusnou pastu můžete nanést vícekrát a celý postup opakovat, dokud nedosáhnete lepších výsledků. Doporučujeme brusnou pastu nepoužívat na slunci, kdy by mohla výrazněji poškodit i okolí poškrábaného místa.

Nevýhodou tohoto druhu opravy je fakt, že u ošetření lokálního škrábance může vzniknout rozdílný odstín nebo lesk laku oproti jeho okolí.

3. Zbroušení laku

Retušovací tužky a brusné pasty vám bohužel nepomůžou s opravdu hlubokými vrypy a škrábanci. Ty je potřeba přebrousit za pomoci speciálních brusných kotoučů o různé hrubosti. Pokud s broušením nemáte zkušenosti, pak rozleštění laku raději přenechte odborníkům.

Rozleštění laku si poradí s jemnými i hlubšími škrábanci a to nejen u karoserie, ale také u světel nebo hliníkových disků.

Lakování vozu

Závěrem

Poničený a poškrábaný lak dokáže pokazit náladu, ale ať už se jedná o malé či velké oděrky, vždy se dají nějakým způsobem opravit. Menších škrábanců se zbavíte snadno a rychle. Hluboké škrábance se pokuste opravit ihned po jejich vzniku. Pokud jsou škrábanec opravdu hluboké a zasahuje až na kov, může dojít velice rychle vlivem povětrnostních vlivů ke korozi. Pokud je některá část vozu zasažena korozí, bude velmi obtížné ji později úplně odstranit, jelikož se postupně rozlézá pod zdravým lakem. Výsledkem skryté koroze je tvorba puchýřů, praskání laku i oslabení kovových částí. Oprava laku není jednoduchá a opravit ji doma "na koleni" může vést k poškození mnohem větší části vozu.

[Přeskočit navigaci]