Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Oprava dálnice D1


Oprava dálnice D1

Zima už je za námi a teplejší počasí přeje opravám silnic a dálnic. Opravy a modernizace se týkají také nejdůležitější dopravní tepny v České republice – D1, kde se s opravami začalo již od začátku března. Proto můžete v letošním roce čekat řadu omezení na dálnici D1.

Úsek Velká Bíteš – Devět křížů

Modernizace tohoto úseku na dálnici D1 započala od 2. března. Probíhat bude modernizace levého jízdního pásu ve směru na Prahu. Od 5. března bude doprava vedena v pravém jízdním pásu (směr Brno) v režimu 2+2 jízdní pruhy. Celý úsek pak bude zprovozněn pro řidiče až na přelomu července a srpna 2017.

Úsek Jihlava – Velký Beranov

V sobotu 4. března byla zahájena modernizace dálnice D1 v úseku Jihlava – Velký Beranov. V tomto úseku probíhala instalace vodorovného dopravního značení a provizorních svodidel. Poté se práce přesunuly do středního dělícího pásu. Jedná se o druhý úsek, kde v roce 2017 budou zahájeny práce.

Úsek Psáře – Soutice

Od 6. března byla zahájena modernizace dálnice D1 v tomto úseku. Ta začala přípravnými pracemi, jako je pokládka vodorovného dopravního značení a instalace provizorních svodidel. Od 15. března začala samotná modernizace levého jízdního pásu ve směru na Prahu. Celý tento úsek bude do konce letošního roku kompletně zmodernizován a rovněž uveden do provozu.

Jaké další rekonstrukce dálnice D1 nás čekají?

Během letošního roku budou postupně také obnoveny práce na těchto čtyřech úsecích, u některých byly práce zahájeny již v loňském roce:

  • Ostředek – Šternov
  • Hořice – Koberovice
  • Měřín – Velké Meziříčí
  • Velké Meziříčí – Lhotka

Modernizace D1 v úsecích, které jsou ve výběrovém řízení:

  • Mirošovice – Hvězdonice
  • Humpolec – Větrný Jeníkov

Obce objížďky nemají rády

Když to při úpravách dálnice nejde jinak, je doprava vedena skrze malé obce v okolí dálnice. Obce z toho nejsou příliš nadšené, protože i když je dálnice v provozu, i tak je doprava přes obce opravdu velká. V současné době jezdí opravdu hodně vozidel, takže když se kvůli objížďkám zvedne ještě více doprava, místní obyvatelé se například bojí pouštět děti ven. A o neustálém otravném silničním provozu ani nemluvíme.

Objízdné trasy na D1 bývají stanoveny jen v ojedinělých případech – především pokud jde o demolici nebo výstavbu nových dálničních nadjezdů. Ty pak povětšinou trvají jen několik hodin. Modernizace dálnice D1 je prováděna spíše tak, aby bylo možné dopravu vést 2+2 jízdní pruhy, aby nebyly zatěžovány ostatní komunikace dálniční dopravou.

Interaktivní mapa objížděk v ČR

Abyste byli neustále v obraze, je dobré sledovat interaktivní mapu objížděk.


Dálnice D1 – uzavírky
zdroj: http://www.novad1.cz/