Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Kontrola auta po zimě


Kontrola auta po zimě

Víte jak se na Vašem autě podepsala letošní zima a v jakém stavu jsou pneumatiky, brzdy a další součásti vozidla? Jaro začalo o několik týdnu dřív než před rokem, tak je důležité se připravit už teď. V tomto článku se dozvíte na jaké části vozidla se zaměřit, co doplnit a případně vyměnit.

1. Pneumatiky

Pouze kvalitní a dobře nahuštěné letní pneumatiky na všech kolech jsou zárukou bezpečné a pohodlné jízdy. Vždy byste péči o podvozek vozidla měli věnovat dostatek času, protože se to rozhodně vyplatí. Pneumatiky jsou tím jediným, co nás spojuje s vozovkou. Jak si vybrat letní pneumatiky jsme shrnuli v samostatném článku.

2. Kontrola brzd

Na jaře byste měli minimálně vizuálně zkontrolovat aktuální stav destiček a kotoučů. Většina automechaniků však doporučuje brzdy i vyčistit. Nečistoty na kotoučích totiž snižují jejich životnost i účinnost. Důležitá je i kontrola brzdových hadiček, zdali není potřeba jejich okamžitá výměna.

3. Autobaterie

U svého automechanika byste také měli provést zátěžový test autobaterie. Pouze tento test odhalí, zda není potřeba baterii po zimě dobít nebo vyměnit.

4. Provozní kapaliny

Začněte kontrolou chladící kapaliny. Vizuálně můžete zkontrolovat, zda se na hladině neukazuje mastnota. To by byl důkaz pronikajícího oleje a důvod k návštěvě autoservisu. Měnit byste ji měli vždy po pěti letech provozu. Vyměnit byste měli také kapalinu do ostřikovačů za letní směs, která účinné čistí okna od hmyzu a mastnoty. 

5. Řemeny

Test klínového a rozvodového řemenu už však přenechte odborníkům. Pouze oni poznají, zda se na řemenu neobjevují nějaké drobné praskliny a zda je potřeba ho okamžitě vyměnit.

6. Podvozek

Klasika podvozkových závad, se kterou se setkal asi každý, jsou vyklepané stabilizátory. Na českých silnicích nejvíce trpí také uložení ramen náprav, pružiny i tlumiče pérování. Jejich funkčnost se kontroluje na speciálním testeru. Tlumiče jasně prozradí konec své životnosti tím, že z nich začne vytékat mazivo a vůz si začne sesedat.

7. Klimatizace

Po zimě se doporučuje kontrola těsnosti a funkčnosti klimatizace, ale i čistota kabinového filtru. Zvážit můžete také její vyčištění a případné doplnění chladicího média.

8. Osvětlení

Funkční osvětlení je základem pro bezpečnou jízdu nejen v noci. To zda Vám skutečně svítí všechny žárovky, můžete snadno zkontrolovat sami. Ani výměna žárovek není nijak složitá a zvládne ji každý.

[Přeskočit navigaci]