Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jaký postih hrozí za řízení bez řidičského průkazu?


Jaký postih hrozí za řízení bez řidičského průkazu?

Do této situace se snadno mohou dostat nejen začínající řidiči, zejména mladí a nezletilí kluci, ale i zkušení řidiči, kteří přijdou o řidičské oprávnění, protože se například “vybodovali”.Pokud  řidičák řidič nemá vůbec, tento přestupek nelze vyřešit na místě udělením blokové pokuty. S řidičem je zahájeno správní řízení, ve kterém mu hrozí postih ve formě pokuty od 25.000 do 50.000 korun a dále mu bude udělen zákaz řízení motorových vozidel na dobu 1-2 let

Tento postih platí například i pro řidiče, který zrovna úspěšně dokončil autoškolu a pojede si autem vyzvednout řidičský průkaz na magistrát a cestou ho zastaví hlídka. Tento řidič motorového vozidla v době řízení ještě oficiálně nebyl řidičem, protože řidičské oprávnění nabývá právní moci až po převzetí řidičského průkazu. 

Před zákonem jsou si všichni rovni

Případy řízení bez řidičského oprávnění se dají rozdělit do dvou kategorií. Konkrétně na osoby, řídící motorové vozidlo bez řidičského oprávění a řidiče bez platného řidičského oprávění. Podle zákona se ale nerozlišuje, jestli daná osoba řidičský průkaz nikdy neměla nebo jestli o něj přišla například z důvodu zákazu činnosti, ačkoliv je mezi těmito případy obrovský rozdíl. 

Osoba, která v minulosti byla držitelem řidičského oprávnění, musela projít povinnou výukou v autoškole a vše zakončit teoretickými testy a jízdou. Je nepravděpodobné, že by tato osoba “zapomněla” řidit, v časovém úseku, kdy zrovna není držitelem řidičského oprávnění. Naproti tomu osoba, která nikdy nebyla v autoškole a pravděpodobně neví, jak se chovat za volantem, je daleko větším nebezpečím pro ostatní účastníky provozu.

zdroj

[Přeskočit navigaci]