Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak vyčistit klimatizaci v autě?


Jak vyčistit klimatizaci v autě?

Zápach z klimatizace v autě je ukazatelem zanedbávání jejího čištění. Nevyčištěná klimatizace je ideálním místem pro růst bakterií a plísní. Škodlivé bakterie a plísně jsou průvodcem zápachu ve vašem autě. Odborníci proto doporučují aspoň dvakrát ročně klimatizaci vyčistit a vydezinfikovat. Důležité je péči o klimatizaci nepodceňovat.

Kabinový filtr

Kabinový filtr braní nečistotám ve venkovním ovzduší dostat se do kabiny. Pokud je filtr zanesený, místo toho, aby vzduch uvnitř vozu čistil, uvolňuje do něj škodliviny. Filtr nemusíte měnit každý rok, záleží na typu a druhu filtru. Hodně záleží na způsobu užívání a na prašnosti provozu. Čištění probíhá tak, že se starý kabinový filtr vyndá, vyhodí a nasadí se nový.

Výparník a průduchy

Výparník ochlazuje vzduch proudící do kabiny a za provozu na něm silně kondenzuje voda. To je důvod, proč se v něm daří zákeřným mikroorganismům. Znečištěný výparník se projevuje zápachem a sníženou účinností klimatizace. Čistí se pomocí spreje, nebo zásahem servisu.

Existuje několik způsobů čištění klimatizace:

  • přípravek na vyčištění klimatizace stříknete pomocí hadičky dovnitř klimatizace
  • přípravek na vyčištění klimatizace položíte mezi sedačky a necháte nasávat klimatizací do jejích útrob
  • čištění ultrazvukovým přístrojem ve spojení se speciálním roztokem

Čištění klimatizace pomocí spreje

Koupě speciálního spreje se pohybuje v rozmezí 100 až 400 korun. Sprej stříknete hadičkou přes vzduchové sání v motorovém prostoru a necháte 15 minut až hodinu působit. Některé spreje stačí nechat mezi sedadly. V tomto případě postupujte tak, že po nastartování motoru přepněte klimatizaci na vnitřní recirkulaci vzduchu.

Sprej, který se nechává mezi sedadly důkladně protřepejte a silně stiskněte vršek, dokud nezaklapne. Sprej poté postavte na podlahu mezi zadní sedadla. Zavřete dveře a nechte minimálně 15 minut působit. Dezinfekční sprej se rozšířil do klimatizace, a tím zničil škodlivé bakterie, plísně a viry. Po vyčištění klimatizace nechte automobil důkladně vyvětrat.

Čištění klimatizace v servisu

Počítat musíte s tím, že plnění a čištění klimatizace v servisu je dražší záležitostí oproti koupi dezinfekčního spreje. V servisech se klimatizace čistí za pomoci ultrazvukového přístroje ve spojení se speciálním roztokem. V servisu také zkontrolují těsnost klimatizačního systému, doplní chladivo do klimatizace, olej do kompresoru, odsají starou náplň chladiva a vymění kabinový filtr. Cenově vás to vyjde od 600 korun výše

Prevence

Správné funkci a životnosti klimatizace můžete pomoci tím, že ji aspoň jednou za čtrnáct dní zapnete. Roztočený kompresor tak zajistí promazání všech těsnících prvků. Dobré je také nenechávat klimatizaci běžet až do cíle cesty. Pokud ji vypnete dříve před vypnutím motoru, výparník se stihne vysušit, čímž dochází k minimalizaci tvorby bakterií.

Klimatizace

[Přeskočit navigaci]