Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak vybrat navigaci do auta?


Jak vybrat navigaci do auta?

Nevyznáte se v nabídce přenosných automobilových navigací? Přečtěte si náš článek, kde vám vysvětlíme základní pravidla, která vám pomůžou správně vybrat automobilovou navigaci. Dozvíte se tak na jaké funkce se zaměřit a které naopak můžete s klidem přehlídnout nebo jim nevěnovat příliš velkou pozornost. Budete se pohybovat jen v České republice, po celé Evropě, nebo míříte ještě do větších dálek?

Základní rozdělení navigací

GPS navigace můžeme rozdělit na ty, které běžně pořídíte v obchodech a ty, které jsou napevno zabudované automobilkou do palubní desky vozu. Ty mají výhodu v pevné integraci do interiéru, nikde nepřekáží a jsou navázány i na další systémy ve voze. Například u nových modelů automobilky BMW je navigace promítána na přední sklo.

Head up displej 

Problémem integrovaných navigací je jejich rychle zastarání mapových podkladů a vysoká cena. Takže je možné, že s lehce ojetým autem koupíte třeba pět let starou navigaci, o kterou byste v obchodě ani nezavadili pohledem a která neviděla aktualizaci map už po několik let. Takže se může stát, že vás zavede na starou cestu, místo toho, aby vás navedla na nový obchvat nebo dálnici.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace představují samostatnou kategorii, která se v posledních měsících neustále rozvíjí spolu s tím, jak se zvětšují displeje mobilních telefonů. Navigace v mobilu může být plnohodnotným řešením, jsou levnější a některé i zdarma dostupné. Jejich největší nevýhodou jsou určitá omezení, kdy některé nefungují bez připojení k internetu, což je důležité vědět před cestou do zahraničí. Další nevýhodou mohou být menší displeje u levnějších smartphonů než je tomu i u nejlevnějších navigací.

Navigace TomTom pro Android

Jaké jsou hlavní výhody mobilní aplikace?

Nejdůležitější jsou mapové podklady. Smartphony jsou výkonnější než samostatné navigace. Je to z toho důvodu, že jsou určeny pro přehrávání multimediálních souborů, prohlížení internetu a tak je výkon opravdu potřeba. Na mnohem lepší úrovni je i displej, jeho rozlišení, jas i kontrast. To však platí jen u dražších modelů s velkou úhlopříčkou. Ty už dokáží navigaci plnohodnotně nahradit. Levné smartphony s malými displeji už pro účely navigování nejsou zcela ideální. Určitou nevýhodou chytrých telefonů je lesklá povrchová úprava jejich displejů.

Při nákupu byste se neměli nechat zlákat doplňkovými funkcemi, ale vždy se zaměřit na kvalitu mapových podkladů a samotné navigování. Pokud toto zvládá perfektně, má smysl řešit, zda se nám hodí i jako přehrávač hudby, nebo prohlížeč fotografií. Dobře si při nákupu zkontrolujte míru pokrytí České republiky.

Navigace Garmin

Často se může stát, že koupíte navigaci, kde má být sice celá Evropa, ale některé mapy jsou velmi slabé, s minimem detailů a doplňkových informací. Také si dejte pozor, aby v navigaci byly při nákupu mapy zemí, kam hodláte jezdit. Může se vám líbit mít mapové podklady v pásu od Estonska po Řecko, ale když pojedete do Německa, tak pojedete naslepo.

Aktualizace map

Některé firmy nabízejí aktualizace zdarma, jiné zdarma na určitou dobu od nákupu, u jiných si můžete za příplatek koupit doživotní aktualizace, u dalších si pak musíte vždy koupit nový balíček map zvlášť. Vždy vybírejte navigace s aktualizací zdarma nebo alespoň nějakou formu aktualizace map zdarma po omezenou dobu. Update bývá prováděn z internetu, výjimečněji ze zakoupených médií jako je DVD nebo USB disk.

Upevnění navigace v autě

Důležitým argumentem při koupi navigace je také způsob upevnění na palubní desce v autě. Ty nejdražší navigace nabízejí tzv. aktivní stojánky, které navigaci nejen drží, ale také nabíjí.  Napájení je přivedeno přímo do stojánku a stojánek je s navigací spojen systémovým konektorem. U levných a středně drahých navigací má stojánek pouze funkci upevnění navigace, napájení je přivedeno ne do stojánku, ale přímo do těla navigačního přístroje.

Co když chci jednu navigaci do auta i na turistiku?

Nikdy se nevyhnete kompromisům. Přístroj určený do auta bude problematické použít při turistice a naopak. Outdoorová navigace zase narazí na limity při jízdě v automobilu. V této situaci neexistuje žádná univerzálně platná rada, musíte se rozhodnout podle toho, kde budete chtít navigaci používat víc.

[Přeskočit navigaci]