Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak ukončit pojistku na auto?


Jak ukončit pojistku na auto?

Proces zrušení pojistky na auto nemusí být nic složitého, pokud se budete řídit těmito pravidly. Pro zrušení pojistné smlouvy na auto je vždy nutné odeslat výpověď pojišťovně. To je možné udělat buď k výroční smlouvy nebo i za jiných okolností při dodržení určitých podmínek. Po zrušení pojistné smlouvy si musíte ihned sjednat novou, protože při provozování nepojištěného automobilu vám podle zákona hrozí pokuta ve výši až 40 000 Kč.

Výpověď 6 týdnů předem

Zásadní je myslet dopředu a ukončení pojistné smlouvy si naplánovat, protože musíte pojišťovně oznámit výpověď nejméně 6 týdnů před koncem smlouvy. Jinak bude smlouva automaticky prodloužena na další období. To znamená, že smlouvu o povinném ručení můžete vypovědět kdykoliv do 6 týdnů před vypršením její platnosti. Datum konce platnosti vaší pojistky naleznete přímo ve smlouvě nebo na zelené kartě. Další způsob, jak ukončit nově sjednanou smlouvu, je podání výpovědi do 2 měsíců od sjednání, pokud vám smlouva nevyhovuje. Pojistnou smlouvu je dále možné vypovědět do 3 měsíců od vzniku pojistné události. Výpověď doručte do pojišťovny osobně nebo zašlete doporučeně poštou.  

Výpověď v jiném období

V případě, že chcete zrušit povinné ručení nebo havarijní pojištění v jiném období, než k výročí smlouvy, musíte mít pádný důvod, který vaše pojišťovna uznává. Dále je třeba se dohodnout, jakým způsobem vám pojišťovna vrátí přeplatek za pojištění (asi nejlepší varianta je nechat si peníze zaslat na účet). Mezi důvody k předčasnému ukončení smlouvy patří například převod vozu na jiného majitele, dočasné nebo trvalé odhlášení vozu z registru, krádež vozu nebo vznik pojistné události

Při sjednávání nového havarijního pojištění či povinného ručení se předně obraťte na srovnávací portály typu iPojisteni.cz, které vám pomohou nešlápnout znovu do louže.

 

Tabulka níže zobrazuje postup při výpovědi pojistné smlouvy v daných situacích.  

Zdroj obrázku

[Přeskočit navigaci]