Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak to chodí v autopůjčovnách


Jak to chodí v autopůjčovnách

Existuje mnoho situací, kdy se vám mohou služby autopůjčovny hodit. Můžete je potřebovat i ve chvílích, ve kterých byste to nejméně čekali. Jaké situace to jsou? Například se vám rozbije vlastní automobil, ale protože ho potřebujete ke svému každodennímu životu, musíte si nějaký rychle sehnat. Využít autopůjčovnu můžete také v případě, že používáte služební vůz, náhle však přijdete o práci i o něj, případně může být změna zaměstnání plánovaná a vy budete potřebovat automobil jen na přechodnou dobu. Možností je nespočet, takže se je tu všechny ani nebudu pokoušet vyjmenovat. Snad se každý sám dokáže rozhodnout, jestli si automobil půjčí nebo ne.

Výběr autopůjčovny

Při rozhodnutí o půjčení vozu je důležité dbát na výběr autopůjčovny, abyste nedopadli tak, že se stejně budete muset spolehnout na MHD. Autopůjčovna musí nabízet kvalitní vozy a její služby musí mít jistou úroveň. Důležité je to, jak se o vozy starají, v jakém jsou stavu a zapomenout nesmíme ani na výbavu vozů a další služby, které půjčovny nabízejí.

Každá autopůjčovna má svou filozofii, někdo nabízí vozy, které byly laciné ke koupi, jiný garantuje náročné podmínky, které všechny jeho vozidla splňují. Setkat se můžete třeba s nabídkou, že všechny nabízené automobily jsou maximálně dva roky staré, mají ve výbavě klimatizaci a na čelním skle vylepenou platnou dálniční známku na české dálnice.

Podmínky zapůjčení automobilu

Autopůjčovny nepůjčí svůj vůz každému, často si kladou podmínky, které zájemce musí bezpodmínečně splňovat, jinak mu auto nepůjčí. Podmínky si samozřejmě určuje každá půjčovna sama, jsou však zaběhnuté standardy, které se více či méně dodržují. Jak se ale říká, výjimka potvrzuje pravidlo.

Nejčastěji se můžete setkat s tím, že jako nájemce musíte splňovat určitou věkovou hranici, zpravidla je určena na 21 let. Dále byste většinou měli vlastnit příslušné řidičské oprávnění, to bývají roky dva. Dalším základním pravidlem je to, že nájemce nesmí mít trvalé bydliště na úřadě, což je asi zbytečné dále rozvádět. Někdy se můžete setkat s omezením počtu najetých kilometrů, povolená hodnota však bývá velmi velkorysá, například 4000 km/měsíc.

Při samotném půjčení vozidla se pochopitelně musíte legitimovat, takže s sebou musíte bezpodmínečně mít občanský a řidičský průkaz. Pro různé případy si také obě strany vymění svá telefonní čísla. A nakonec nezapomeňme na to úplně nejdůležitější, a tím nemůže být nic jiného než peníze. Při převzetí automobilu nájemce zaplatí nájemné a vratnou kauci. Tyto částky jsou zcela individuální a liší se podle daného vozu i půjčovny.

Jaký si vybrat vůz?

Na tuto otázku žádná univerzální odpověď neexistuje, výběr vozu záleží čistě jen na vašich osobních preferencích a potřebách. Pokud potřebujete pouze náhradní automobil na krátkou dobu na přesun po městě, pravděpodobně si vystačíte s menším vozem, na rodinnou dovolenou si zase nejspíše vyberete nějaké kombi. Půjčit si můžete vůz třeba i na služební cestu, a tak abyste udělali dobrý dojem sáhnete po automobilu vyšší třídy, za to si ale jistě připlatíte.

Ve výsledku stejně  zvítězí kompromis mezi cenou, praktičností a luxusem, stejně jako byste si automobil kupovali, i když při krátkodobé půjčce vaše nároky asi zvládnete trochu snížit.

[Přeskočit navigaci]