Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak správně umýt automobil?


Jak správně umýt automobil?

Víte jaké jsou rozdíly mezi ručním a kartáčovým mytím? Jaké techniky a produkty použít, aby byl výsledek vždy dokonalý? V tomto článku se podíváme na možnosti údržby exteriéru a interiéru. Na zaprášený a zašlý vůz není hezký pohled a špinavá karoserie i poškozuje lak, tak jak správně umýt automobil?

Proč je důležité udržovat vůz čistý?

Špína usazená na autě do sebe natahuje vodu a v zimě i sůl. Na místech jako jsou podběhy, podvozek, blatníky, plastové lemy a hrany koroze vzniká elektrolytická reakce neboli koroze. Čistit vůz nesmíme zapomenou ani v zimě, pokud jsou teploty vyšší než -5 °C a auto je vystaveno soli, štěrku a inverzním nečistotám.

Jak často mýt auto?

Vždy záleží na tom, jak špinavé máte auto. Pokud je auto čisté, tak se nemají nečistoty kde usazovat. Pravidelným mytím vozu zlepšíte jeho vzhled a prodloužíte životnost karoserie i celého vozu.

Jaký zvolit způsob mytí?

Určitě se vyhněte umývání auta v kartáčové myčce! Takové mytí vám po pár návštěvách poškodí lak jemnými škrábanci. Nenávratně.

Mytí doma je na druhou stranu neekologické, protože čistící prostředky stékají do kanalizace a vsakují se do půdy.

Specializovaná provozovna

Ve specializované provozovně se o nic nemusíte starat. Pouze předáte vůz a obsluha už se o všechno postará. Vyčistí automobil zevnitř i z venku. Nabídka je široká a skýtá mnoho mycích programů.

Ceny začínají od necelých 200 Kč za umytí a navoskování karoserie až k 2 000 Kč za detailní vyčištění interiéru. Cena je poměrně variabilní podle požadovaných služeb.

Nanoochrana laku

Abyste péči o automobil minimalizovali společně s poškozením laku, můžete na karoserii aplikovat ochranu v podobě nanovrstvy. Ta je účinnější možnosti protekce než-li vosk, je ovšem o věco dražší. 

Díky nanovrstvě lak vydrží déle čistý a bude lépe odolávat odletujícím kamínkům, soli, sněhu nebo bahnu. Cena samotné nanokosmetiky se pochybuje od cca 1 500 Kč. Aplikace není nikterak složitá, ale vyžaduje několikanásobné mytí, suchý teplý prostor bez prachu a asi 24 hodin odstávky vozu. Aplikaci můžete nechat na aplikačním centru nanokosmetiky, které disponuje obvykle kvalitním vybavením a za své peníze získáte skvělý výsledek bez námahy.

 

[Přeskočit navigaci]