Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak objet slovinskou dálnici?


Jak objet slovinskou dálnici?

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Chcete jet autem, ale nevíte, na kolik vás cesta vyjde? S jakými poplatky je třeba počítat k benzínu? Po cestě do Chorvatska je nutné zaplatit řadu poplatků – dálničních poplatků, tunelů, ceny trajektu za auto apod. Jednou z nich je i dálniční známka na Slovinsku, která je povinná pro osobní auta a motocykly.

Informace o dálničních známkách na slovinské dálnici pro rok 2017

Ceny za dálniční známku v roce 2017 se různí podle doby použití a kategorii vozidel. Zde vám uvedeme charakteristiky vozidel:

  • 1 – jednostopá motorová vozidla
  • 2A – dvoustopá a obytná motorová vozidla o výšce vozu do 1,3 m u první nápravy s max. povolenou hmotností do 3 500 kg, s přípojným vozidlem nebo bez něho
  • 2B – dvoustopá a obytná motorová vozidla o výšce vozu nad 1,3 m u první nápravy s max. hmotností do 3 500 kg, s přípojným vozidlem nebo bez něho

Dálniční známky v roce 2017 na Slovinsku (ceny v EUR)

Kategorie vozidla 1 2A 2B
roční 55 110 220
půlroční 30 - -
měsíční - 30 60
týdenní 7,50 15 30
  • Roční dálniční známka – platí od 1.12. předchozího roku do 31.1. následujícího roku, tedy celkem 14 měsíců
  • Půlroční dálniční známka – platí 6 měsíců ode dne zakoupení, pokud není takový den v příslušném kalendářním měsíci, připadá konec platnosti na jeho poslední den
  • Měsíční dálniční známka – platí ode dne nákupu po bezprostředně následující měsíc
  • Týdenní dálniční známky – platí sedm kalendářních dní od data vyznačeného na známce

Slovinská dálniční známka za 45 km

Slovinská část dálnice ve směru od rakouského Grazu do chorvatského Zagrebu měří pouhých 45 km. Jelikož se jedná o nejrychlejší cestu do Chorvatska, většina Čechů ji využívá. Za tento kousek dálnice se ale platí vysoký poplatek, který přesahuje ceny dálničních známek v okolních zemích. Proto stojí celkem za zvážení, jak se vyhnout dálnici ve Slovinsku a ušetřit tím nemalé peníze.

Pokud jedete do Chorvatska na 7 nocí a více, budete si muset zakoupit měsíční dálniční známku, která vás vyjde na 30 EUR. Týdenní známka za 15 EUR nestačí, jelikož u pobytu na 7 nocí vám bude chybět jeden den.

Dálniční známka za větší osobní vozidlo

V loňském roce si Slovinci navíc vymysleli novou kategorii osobních vozidel 2B, u kterých je výška u první nápravy nad 1,3 m (od země). Pokud takové vozidlo vlastníte, Slovinci u těchto auto zvýšili cenu za dálniční známku na 60 EUR. Oproti loňskému roku je ale snížili, jelikož v roce 2016 cena činila za měsíční známku 80 EUR.

Jak se vyhnout slovinské dálnici v roce 2017

Pokud chcete za poměrně krátký úsek mezi rakouskými a chorvatskými hranicemi ušetřit, tak se určitě vyplatí objížďka. Sice ztratíte zhruba o půl hodiny času navíc, ale v rámci celé cesty to není nijak zásadní.

Takže kudy jet?

  1. Cestou z Čech sjeďte v Rakousku na sjezdu 226 na Gosdorf a pokračujte podél hranice na Mureck, kde překročíte hraniční most Trate.
  2. Za ním poté zahnete doprava směrem na Maribor (Šentilj, Ptuj, Lenart).
  3. Dále se při jízdě držte označení Lenart, v němž na první větší křižovatce odbočíte na Maribor a po dalších pár metrech vlevo na Ptuj.
  4. Při přejezdu dálnice nepodlehněte a nenajíždějte na nic. Pokračujte na Ptuj, kde se dáte na první křižovatce doleva na tzv. Dornavskou cestu.
  5. Pak projedete několika kruhovými objezdy – první opusťte druhým výjezdem, druhý prvním výjezdem směrem k obchodní zóně, třetí a čtvrtý opusťte druhým výjezdem a poslední prvním výjezdem na Záhřeb.
  6. Pak už uvidíte Ptujský most, za nímž sjedete na konec dálnice A4, která se poté zúží na dvouproudou silnici. Pokračujte rovně směrem na Zagreb. Silnice E59 vás dovede až na chorvatskou hranici.

A jak se vyhnout slovinské dálnici z Chorvatska? Pojedete stejně, jen v opačné straně. Placené komunikace na Slovinsku rozeznáte podle písmen A a H. Pokud jsou silnice označeny písmenem G, jedná se o neplacenou silnici.