Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak na kuny v autě?


Jak na kuny v autě?

S příchodem zimy a chladného počasí se pro kunu stává lákavý teplý motor auta. Zpravidla přibíhají k autu těsně po příjezdu. Nebyl by problém, kdyby u motoru pouze spaly, ale ony dokáží způsobit celkem závažné a nákladné škody. Proč je kuna pod kapotou tak nevítaná, jak auto proti ní uchránit a co je nejúčinnější? Rady a informace vám poskytne následující článek.

Co kunám chutná?

Tyto malé šelmy se dokonale přizpůsobily lidskému prostředí. Jsou stále více neohrožené a nebojí se ani v centru města. Hlavně v zimních měsících využívají tepla motorů aut. Bohužel touto svou návštěvou dokáží zničit vybavení pod palubovou deskou. Nejčastější škody bývají:

  • Elektroinstalace
  • Brzdový systém
  • Chladící systém
  • Izolace

Nejčastěji kuny nebo hlodavci okusují zapalovací kabely, pryžové kabely a elektrické kabely zbavují izolace, kvůli tomu pak nelze auto nastartovat. Proti takovému poškození se lze pojistit, bohužel to není v základním balíčku havarijního nebo povinného pojištění, a je tak nutné si o takovou službu zažádat a připlatit. Škody se pravidelně pohybují kolem 7 tisíc Kč, výše takového připojištění je kolem 400 Kč ročně. Nejčastějším pelechem pro kuny bývají auta parkující u lesa, luk nebo na sídlištích, ale není již neobvyklé, že se kuny objevují v rušných centrech měst.

Ochranné prostředky

Než se začne využívat různých ochranných prostředků, je dobré vědět, že kuny se nesmí trávit ani jinak zabíjet nebo chytat do pastí, je to trestné. Ochrana díky garáži je účinná pouze, pokud jsou ucpány všechny možné otvory, a to i ty nejmenší, kuně stačí díry v průměru 6 cm, aby dokázala vniknout do místnosti.

Chlupy

Nejúčinnějším prostředkem se ukazují chlupy, nejlépe psí chlupy nebo lidské vlasy. Kuny se lidí bojí, tudíž pokud ucítí jejich přítomnost, k místu se nepřiblíží. Podobný strach mají ze psů. Zavěšení punčochy nebo pytlíčku s lidskými vlasy nebo psími chlupy k motoru, by mělo kuny držet dál od auta.

Elektronické odpuzovače

V každém autoservisu nebo obchodě s autopříslušenstvím nabízejí elektronické odpuzovače kun, které plaší buď za pomocí zvuků, slyšitelné i pro lidi, nebo ultrazvuku. Akustické odpuzovače jsou 12V a vysílají mírně slyšitelná vlnění, která vyhání kunu z motorového prostoru. Ideální umístění je v malém prostoru, kde je, co nejvíce plastů. Ty odrážejí zvuk nejlépe. Ultrazvukový odpuzovač, zde je potřeba, aby byl umístěn tak, aby mohl prostupovat celým prostorem. Výhodou je, že nevydává žádné zvuky slyšitelné pro člověka.

Důležité je před umístěním odpuzovače, motor pořádně umýt, nejlépe mýdlem, aby nezbyly na motoru žádné pachové stopy kuny. Oba typy odpuzovače jsou napájeny z baterie automobilu. Odpuzovač se zapíná s vypnutím motoru. Nevýhodou těchto výrobků je, že si na vydávané zvuky mohou kuny zvyknout, a i přes přítomnost odpuzovače, jim nic nebráni dále prostor obývat.

Pachové odpuzovače

Existují i odpuzovače ve spreji, kdy se motor nastříká roztokem, který je pro kuny zapáchající. Jedná se o přírodní látku Geraniol. Zápach vydrží několik týdnu, pak je potřeba ho obnovit. Dalšími způsoby, jak se zbavit kun, je například pokapání motoru citrusovou vonnou, octem, formalínem, petrolejem, nebo savem. Netradičními metody mohou být:

  • Kabely potřít voňavým mýdlem
  • Tygří lejno, ano je tomu opravdu tak
  • Pověsit do auta WC blok
  • Parkovat jinde a doufat, že se vaše auto nestane pelechem pro kuny 

[Přeskočit navigaci]