Jak správně mazat řetěz motocyklu
Jedním ze základních úkonů údržby motocyklu je péče o řetěz. Řetěz by se měl ošetřovat po 500 až 1000 kilometrech podle toho, v jakých podmínkách jezdíme. Namazání řetězu po jízdě v dešti je téměř povinnost.
Řetěz, o který je důkladně pečováno se majiteli odmění delší životností, a tím i ušteří peníze (přestože jeho údržba také něco stojí). K největšímu optřebení dochází v případě, že povrch styčných ploch není ošetřen mazivem, a v důsledku tření dochází k jejich rychlému opotřebování a vytahání řetězu.
Čištení řetězu
Před samotným nanesením maziva je důležité řetěz očistit, jinak by nám prachové částice a další nečistoty působily na řetězu jako brusivo, a tomu se právě chceme vyhnout. K čištění můžeme použít buď obyčejný hadr, případně kartáč, nebo pračku na řetěz (např. Kettenmax). Tyto čističky řetězu umožňuji poměrně snadno a rychle vyčistit řetěz od nečistot a poté na něj nanést mazivo. Ti, kteří nemají na motocyklu centrální stojan si v každém případě práci ulehčí pořízením stojanu, pomocí kterého zvednou zadní kolo do vzduchu.
Čistit řetěz a poté ho ještě mazat, když motocykl stojí na bočním stojánku, je sice možně, ale ani zdaleka ne pohodlné. Varianta, kdy jeden tlačí motorku a druhý je k řetězu skloněn je zcela jistě lepším způsobem, ovšem je třeba mít toho druhého a stejně to nikdy nebude tak snadné jako se stojanem.
O nejlepších přípravcích na očištění řetězu se vedou na diskuzních fórech dlouhé debaty a k úplné pravdě se asi nikdy nedojde. Snad všichni uznají, že nejjistější je na očištění používat přímo určeně čístící prostředky od renomovaných výrobců.
Doporučuje se používat stejnou značku čistidla i maziva, ovšem tomu už není třeba přikládat tak velkou roli. Nejžhavější téma těchto diskuzí se zabývá použitím petroleje. Mnoho motorkářů ho zdárně používá, a tak se lze domnívat, že řetězu, především těsněním, závažným způsobem neubližuje. Podobně tomu je s naftou nebo arvou, které se dají spíše v případě nouze použít. V žádném případě však nepoužívejte benzín nebo různá rozpouštědla, která by těsnící kroužky rychle zničila.
Mazání
Konečně se dostáváme k samotnému mazání. Především je nutné počkat asi patnáct minut, než vyprchá čistič a poté je dobré řetěz otřít hadrem, aby se setřela všechna špína. Pokud mazivo nanášíte pomocí pračky řetězu, postupujte podle návodu.
Při stříkání spreje přímo na řetěz se doporučuje stříkat z vnitřní strany článků (ne ze strany), aby se mazivo dostalo mezi válečky a destičky. Na konec je dobré řetěz znovu otřít hadrem a setřít přebytečné mazivo z válečků, aby se na nich tak snadno neusazovaly nečistoty.
Dalším ze způsobů mazání řetězů je Scottoiler, který má za úkol řetěz čistit a mazat zároveň. Hlavní částí tohoto systém je podtlaková nádobka s mazivem.
Napnutí řetězu
Když už věnujeme řetězu péči, je dobré také zkontrolovat jeho správné napnutí. Ideální průvěs má každý motocykl předepsaný v manuálu. Přibližně lze říci, že u silničních motorek má být asi 25 milimetrů, zatímco u endur přibližně 40 milimetrů. Vše ale záleží na dalších faktorech a zkušenostech jezdce. Velký průvěs může způsobit spadnutí řetězu a znepříjemňuje jízdu, příliš velké napnutí škodí ložiskům a může zapříčinit jeho prasknutí.