Úvodní » Auto-moto rady, tipy, servis » Jak by měla vypadat smlouva na auto?


Jak by měla vypadat smlouva o prodeji auta?

Samotným výběrem automobilu jeho koupě nekončí, ale právě začíná transakce mezi prodejcem a kupcem. Při koupi i prodeji ojetého auta je nejdůležitější mít dobře sepsanou kupní smlouvu, která by kryla hlavní rizika, která při tomto obchodě mohou vzniknout. Jde o velkou investici, proto nesmíme zapomínat na důležité náležitosti, které povedou k bezproblémovému prodání vozu do rukou nového majitele.

Na co si dát pozor?

Mezi kupcem a prodejcem musí vzniknout kupní smlouva, která bude odpovídat českým zákonům. Měla by pokrýt hlavní rizika, jež nejsou odhalitelná přímo na místě dohody. Vždy byste si měli dát pozor na přesné formulace ve smlouvě. Nekupujte auto "tak jak leží", protože v takovém případě je kupní smlouva na auto k ničemu.

Smlouva podle obchodního nebo občanského zákoníku?

Naprostá většina smluv je dnes uzavírána podle §588 občanského zákoníku č. 89/2012 Sb., přitom není chybou použít §409 obchodního zákoníku. Obojí je legální a není problémem podepsat ani jednu z nich. Někteří méně poctiví prodejci se například snaží sepsáním smlouvy podle obchodního zákazníku vyhnout zodpovědnosti za vady, ale toto právo nelze opominout.

Co ukládá kupní smlouva?

Kupní smlouva na auto nebo motocykl ukládá prodávajícímu povinnost být odpovědný za skryté vady automobilu po dobu půl roku u fyzické osoby a dva roky u autobazaru. Do kupní smlouvy můžete přidat formuli, že opotřebení vozidla není důvodem od odpovědnosti odstupovat. Důvod, proč se tato formule může vyplatit, je jiný než jen reklamovat poškozený vůz, ale hlavně policie poté nemůže vůz zabavit a odevzdat, pokud by zjistila, že vůz je kradený.

Jízda s vozem "na kupní smlouvu"

Pozor na to, že kupní smlouva nenahrazuje nutnost mít u sebe zákonem předepsané doklady například zelenou kartu nebo osvědčení o registraci. Existuje jediná výjimka a to jízda vozem do místa registrace na dočasnou zelenou papírovou značku s podepsanou kupní smlouvou. Nezapomeňte, že vždy musíte mít sjednanou pojistku a mít u sebe zelenou kartu! U ojetého vozu tedy jezdíte na původní doklady k autu, a to deset dnů – do té doby jste povinni auto převést na sebe.

[Přeskočit navigaci]