Úvodní » Automobily » Volkswagen Passat B8 podrobné představení


Volkswagen Passat B8 podrobné představení: motory, rozměry a výbava

Volskwagen Passat je vozem, který vždy definoval evropskou střední třídu. Model Passat se vyrábí už více než 40 let a za tuto dobu bylo prodáno na 22 milionů kusů. Osmou generací začíná nová epocha, která je modernější a techničtější než kdy dřív. První fotografie unikly už včera, ale až dnes se dostaly ven všechny podrobné informace o změnách.

Co všechno se změnilo v novém modelu?

Volkswagen Passat označený jako B8 je zcela novým automobilem, který je postaven na modulární platformě MQB pro vozy s příčně uloženým motorem. Oproti minulé generaci se snížila hmotnost o 85 kilogramů, to by mělo zajistit úspornější provoz o zhruba 20 %. Zároveň však narostl prostor pro posádku a se změnou rozměrů došlo ke kompletní změně vnějších proporcí.

Motorizace

Zájemci o nový model budou mít k dispozici na výběr z celé řady motorizací. Nejslabším motorem v nabídce bude benzínový 1.4 TSI/90 kw a dieselový 1.6 TDI o výkonu 88 kW. Mezi další dieselové agregáty patří 2.0 TDI ve výkonnostní verzi 110 a 140 kW. Pro zájemce o benzínové motory bude k dispozici ještě 1.4 TSI o výkonu 110 kW a 1.8 TSI/132 kW. Bohužel už v nabídce není motor o výkonu 3.6 TSI.

Volkswagen Passat B8 podrobné představení

Zájemci o výkonné verze budou mít na výběr hned ze tří. Turbodieselu 2.0 TDI twin-turbo se 176 kW a 500 N.m bude sekundovat dvojice 2.0 TSI se 160 a 206 kW, přičemž ta posledně jmenovaná si klade za cíl v nabídce nahradit dosavadní šestiválec 3.6 TSU. Ani tím to ale nemá končit, připravuje se také plug-in hybridní model s 9,9kWh akumulátorem a dojezdem na elektřinu až 50 km.

Rozměry

Od počátku prodeje bude Passat nabízen ve verzi sedan i kombi, označované jako Variant. Passat v provedené sedan dosahuje délky 4767 milimetrů a je tedy o 2 mm kratší než předchůdce. Zároveň se však prodloužil rozvor náprav na 2791 milimetrů, zde činní rozdíl 79 mm, zkrátily se převisy karoserie a zvětšila šířka na 1832 milimetrů, nárůst o 12 mm. S výškou 1456 milimetrů je sedan o 14 mm nižší než předchůdce. 

Volkswagen Passat Variant

Interiér a nová přístrojová deska

Nejvýraznější změna proběhla na přístrojové desce, která již není tvořena klasickými budíky, ale interaktivním displejem Active Info Display. Všechny informace se zobrazují na displeji o úhlopříčce 12,7 palce s vysokým rozlišením 1140x540 pixelů. To by mělo zajistit dostatek prostoru pro všechny informace s jemným rozlišením. Mezi virtuálními budíky může být umístěna například navigace, jak ve 2D, tak i ve 3D režimu.

Moderní techniku v interiéru doplňuje úplně nový design karoserie, který nový Volkswagen Passat posouvá ze středního segmentu blíže koncernovému Audi A4 nebo BMW 5. Příslušnost značce je na první pohled rozpoznatelná, nastoupily však chladné a jasně dané linie bez fluidních a jiných výstřelků.

Volkswagen Passat interiér

Head-up display

Poprvé je v nabídce k dispozici také Head-up display. Systém funguje podobně jako u vozů značky Audi nebo BMW, tedy promítá důležité informace do zorného pole řidiče. Ten si navíc může v menu systému sám vybrat, jaké informace pro něj budou tím důležitým, jestli aktuální rychlost, navigace nebo asistenční systémy. Při vypnutí zajede display do přístrojové desky.

Bezpečnost a pasivní prvky

Nový Volkswagen Passat byl doplněn o celou sérii nových bezpečnostních a preventivních systémů pro jistější pohyb v běžném provozu. Poloautomatický parkovací asistent je již v rámci automobilky zavedeným prvkem, vůz však nově pomůže při couvání s přívěsem, kontroluje vozidla v mrtvém úhlu, zamezí nechtěnému vyjetí z jízdního pruhu, automaticky zabrzdí pro snížení intenzity nevyhnutelného nárazu a díky adaptivnímu tempomatu sám zvládne popojíždění v kolonách. Automatický brzdící systém už nově také rozlišuje kromě vozů i chodce.

Výbavové stupně

Podobně jako u stávajícího modelu si budete moci vybrat ze tří výbavových stupňů. Jedná se o Trendline, Comfortline a nejvyšší Highline. V základu nebude chybět multifunkční volant, elektronická ruční brzda, centrální zamykání, asistent rozjezdu do kopce, klimatizace, rádio s pětipalcovým displejem nebo bezklíčové odemykání, startování tlačítkem nebo šesnáctipalcová kola z lehkých slitin.

Pro zájemce, kteří budou chtít svůj nový Passat odlišit je zde ještě paket R-line, který si můžete prohlédnou na přiložených fotografiích. Vůz se od ostatních výbav odliší interiérovými a exteriérovými prvky v čele s černým čalouněním stropu, sedadly s kombinací kůže a látky, sportovním volantem, výraznější maskou chladiče, sportovními koncovkami výfuku nebo litými koly o rozměrech až 19 palců.

Závěrem

Finální cena ještě nebyla představena, ale spolu se změnou pozice na trhu, kdy Volkswagen chce atakovat pozice BMW a Audi, se mění i pořizovací cena. Podle zatím zveřejněných informací by měl vůz v základu podražit na přibližně 26 tisíc eur. To je o cca 500 eur více. Poprvé bude vůz viděn na autosalonu v Paříži a letos v listopadu se začne prodávat. Už teď se těšíme na první jízdní dojmy.

[Přeskočit navigaci]