Úvodní » Automobily » Subaru WRX STI 2015


Subaru WRX STI 2015 konečně na českém trhu

Nové Subaru WRX STI 2015 je konečně tady a Subaru má s tímto modelem velké ambice. Nové WRX STI bylo představeno na detroitském autosalonu a společně s novým Lexusem se řadí k tomu nejlepšímu, co tento autosalon nabízel. Tento model vychází z dlouhé generace vozů STI a bere si z nich to nejlepší. Vůz je postaven na zcela novém, ale všem milovníkům této japonské značky známém, systému pohonu Symmetrical AWD. Povedlo se Subaru naplnit očekávání fanoušků?

Co se změnilo? Jaké jsou novinky?

Rozměry vozu se příliš nezměnily. Pouze se zvětšil rozvor o 25 milimetrů. Konečně se do základu zpátky vrátila verze sedan po které všichni fanoušci Subaru tak dlouho volali. Nové Subaru WRX STI 2015 dostalo rozšířené blatníky, agresivní masku chladiče, velký průduch v kapotě a křídlo na víku kufru. Žádný z těchto prvků zde není pouze pro zlepšení vzhledu vozu. Všechny prvky mají výrazný vliv na přítlak i stabilitu vozu ve vysokých rychlostech. Další novinkou jsou diodové světlomety, které jsou už součástí základní výbavy.

Další novinkou je aktivní vektorování točivého momentu. Vektorování je součástí dynamické trakční a stabilizační kontroly VDC. Při ostré jízdě do zatáček přibrzďuje vnitřní kolo a vůz je tak mnohem stabilnější. Výrazných změn doznal i podvozek, který nabízí mnohem vyšší tuhost, ale zároveň je čitelnější a lépe ovladatelný.

Nové Subaru WRX STI 2015

Nový systém ovládání diferenciálu

Poměrně výraznou změnou, která však není vidět na první pohled, je funkce Subaru Inteligent Drive (SI-DRIVE), která umožňuje přizpůsobovat charakteristiku motoru a řazení Vašim potřebám a jízdnímu stylu. Systém SI-DRIVE totiž nastavuje aktivní elektronicky řízený diferenciál DCCD. DCCD tak můžete nastavovat ve třech automatických režimech, přičemž každý slouží pro jiný typ povrchu a způsob jízdy.

Subaru Inteligent Drive (SI-DRIVE)

Základem je mód Auto. Ten je určený pro každodenní ježdění, kdy se nechcete starat o nastavení vozidla a chcete si jen užít jízdu, zajet nakoupit nebo do práce. Zajímavější je režim Auto+, který sevře diferenciál a je určený pro rychlou jízdu na všech površích, kdy zpevní podvozek a vůz je tak lépe ovladatelný.

Pokud si troufáte, tak můžete zvolit i manuální nastavení a sami si upravit rozložení točivého momentu mezi přední a zadní nápravou až k pevnému uzamknutí diferenciálu. Tento režim je ideální pro zkušené jezdce, kteří si rádi zajezdí na okruhu a vyznají se v nastavení vozidla.

Změny pod kapotou

Nová generace STI je vybavena dobře známým motorem s protilehlými válci Subaru Boxer. Nové Subaru WRX STI 2015 dostalo pod kapotu přeplňovaný zážehový čtyřválec o obsahu 2,5 litru. Výkon se zastavil na 221 kW při 6000 otáčkách za minutu a točivém momentu 407 Nm. Vůz dostal přepracovanou řídící jednotku a motor je tak mnohem dynamičtější než tomu bylo u předchozí generace. Navíc se rád vytáčí a má skvělý zvuk, i když mohl být u STI přeci jen ještě trochu agresivnější.

Motor Subaru Boxer v novém WRX STI

Zlepšila se i převodovka. Vůz už není možné zakoupit s automatickou převodovkou CVT, ale pouze s manuální šestistupňovou převodovkou. Převodovka má upravený mechanismus řazení, takže oproti předchozí generaci se zrychlily pohyby pákou a řazení je přesnější. Po několika kilometrech za volantem si novou převodovku určitě zamilujete. 

Interiér vozu

Interiér vozidla je plný karbonu a výrazných chromovaných prvků. Avšak nejedná se o nic přehnaného. Subaru u žádného ze svých vůzu nikdy nebylo zastáncem aktuálních módních výstřelků, a proto můžete očekávat střídmý, ale přesto dostatečně výrazný interiér, který zaručeně neurazí. Vůz dostal výborný, možná nejlepší sériový sportovní volant, který se skvěle drží. Středové konzole poté dominuje velký a dotykový LCD displej palubního systému a menší informativní displej na vrchu palubní desky.

Interiér vozu Subaru WRX STI 2015

Podobně skvělé jako volant jsou i perfektní sportovní sedadla s výrazným bočním vedením. Pokud si správně nastavíte sedadla a volant, tak si budete připadat skoro jako rallye jezdec. Tak skvělý je posaz za volantem tohoto vozu. Ať už se na nové STI podíváte z venku nebo usednete za volant, tak všude cítíte, že se jedná o něco speciálního. Kdo nezkusil, tak neuvěří, ale kdo už měl tu čest, tak nebude chtít jinak. 

Jízdní vlastnosti

Automobil je přímo dělaný na klikaté okresky, kde se ukáží všechny jeho přednosti. Už v první zatáčce pocítíte opravdovou sílu nového STI. Přestože se papírově může zdát výkon vozu poměrně malý a oproti konkurence méně výrazný nebo agresivní, tak až za volantem ucítíte, že výkonu je opravdu dostatek a nebude Vám scházet. STI perfektně sedí na vozovce, nijak se nenaklání, dovoluje řezat zatáčky až s milimetrovou přesností a má skvělou přilnavost. Přesto nemůžeme říci, že by jízda s touto bestií byla jednoduchá.

Pohled zezadu na Subaru WRX STI 2015

Automobil i přes řadu asistentů klade na řidiče vysoké nároky a ukočírovat tento vůz stojí hodně sil, ale odměna stojí za to. Pokud nechcete ohrozit další účastníky silničního provozu a chcete se s autem opravdu pořádně vyřádit, tak nejlépe uděláte, když navštívíte nějaký okruh nebo autodrom, kde budete mít dostatek prostoru, nebudete ničím limitováni a také bude na trase řada únikových zón, pokud byste náhodou nedotočili zatáčku nebo přecenili své schopnosti. 

Závěrem

Nové Subaru WRX STI 2015 je snad ve všech ohledech lepší než STI předchozí generace. Už od prvních kilometrů za volantem ucítíte masivní zrychlení auta a přitom se výkonově jedná o více méně stejné auto jako u minulé generace. Subaru sice trochu ustupuje od rallye zaměření vozu a více mu sluší okruhy, ale přesto se jedná o důstojného nástupce, kterého si fanoušci značky určitě zamilují.

Nikdy nesmíte na vůz koukat, jako na auto pro každodenní dojíždění do práce a s dětmi na kroužky, i když i to se dá zvládnout. Nové Subaru WRX STI 2015 je totiž hrubé, uřvané, žíznivé a přesně taková má být. Takové Subaru všichni chceme a opravdoví automobiloví nadšenci budou tento vůz milovat.

Podívejte se jak nový vůz zrecenzoval jeden z největších fanouškovských klubů v USA:

[Přeskočit navigaci]