Úvodní » Automobily » Kupujeme auto na leasing


Kupujeme auto na leasing

Potřebujete si koupit automobil, ale nemáte dostatek hotovosti? Pokud máte pravidelný příjem, tak splňujete podmínky většiny leasingových společnosti. Už jste zvážili koupi automobilu na leasing? Leasing je jedním z nejoblíbenějších nástrojů ke koupi nejen automobilu. Poradíme Vám, jak se správně rozhodnout.

Důvodů, proč je leasing tak oblíbený je celá řada. Z pohledu leasingové společnosti to je jednoduché. Při vaší platební neschopnosti, si leasingová společnost lehce dostane ke svému majetku. Při podepsání leasingové smlouvy často musí zájemce o leasing na auto složit určitou akontaci. V současné době ale lze na trhu nalézt i nabídky leasingu s nulovou akontací. 

Jaké jsou další výhody leasingu?

  • jednoduchý a rychlý způsob financování vozu
  • rozložení splácení na delší období
  • výhodné financování všech běžných značek nových i ojetých vozů
  • smlouvy v rozsahu 12 - 72 měsíců s neměnnou výší splátek
  • velmi často variabilní výše první navýšené splátky
  • výhodné sazby pojištění (havarijní i povinné ručení v měsíčních splátkách)

Jaké doklady budete potřebovat?

Fyzická osoba (nepodnikající)
občanský průkaz, druhý doklad o totožnosti (pas, řidičský průkaz), potvrzení zaměstnavatele o výši příjmu nebo potvrzení banky o zůstatku na účtu, doklad SIPO nebo jiný doklad potvrzující trvalé bydliště (telefonní účet, účet za internet)

Fyzická osoba (podnikatel)
občanský průkaz, živnostenský list, registraci k DPH, od vyšší cenové relace daňové přiznání za minulé účetní období, případně rozvahu období současného.

Právnická osoba
výpis z obchodního rejstříku, registraci k DPH, od vyšší cenové relace daňové přiznání za minulé účetní období, případně rozvahu období současného

Jaký leasing si vybrat?

Na českém trhu dominují dva druhy leasingu, operativní a finanční. Operativní leasing slouží na principu pronájmu věci. Když smlouva skončí, věc bývá vyměněna za novou. Tuto službu využívají většinou velké firmy, například na velké stroje, ale automobilka Škoda v současné době zpřístupnila operativní leasing na auto i jednotlivcům pod názvem ŠKODA Bez starostí. 

Finanční leasing pak slouží pouze k poskytnutím prostředků ke koupi věci, tedy nového automobilu. Veškerá starost a údržba vozidla zůstane klientovi leasingové společnosti. Po splacení poslední splátky se pak vůz stává Vaším majetkem a vlastnická práva přechází od leasingové společnosti na Vás.

Na co si dát pozor?

Vždy byste si měli pečlivě zkontrolovat následující údaje v leasingové smlouvě:

  • Může leasingová společnost změnit v průběhu plnění výši splátek?
  • Jaké je penále při prodlení s platbami ze strany nájemce?
  • Jaké jsou podmínky finančního vyrovnání v případě mimořádného ukončení smlouvy?
  • Může leasingová společnost zastavit předmět leasingu bance? 

Pokud jste se rozhodli pro leasing, tak si vždy dejte pozor na to, co je uvedeno ve smlouvě. Pokud Vám nevadí, že autem do splacení nemůžete disponovat a případně ho prodat, tak Vám tuto možnost vřele doporučujeme. Někdo by mohl namítnout, proč platit navíc, když si můžu počkat a pak si vůz koupit za hotové? Někdy však čekat nelze.

[Přeskočit navigaci]