Úvodní » Automobily » Co je komisní prodej?


Co je komisní prodej?

Máte v plánu prodat Váš vůz za výhodnou cenu? Nemáte čas hledat kupce a dohadovat se s ním o ceně? Co takhle vyzkoušet prodej automobilu prostřednictvím komisního prodeje. Pokud nevíte, co komisní prodej je a jaký je u něho postup, pak čtěte dále. Tento článek Vám přináší informace o tom, co znamená komisní prodej aut a jak je možné přes něj efektivně prodat Vaše vozidlo.

Definice komisního prodeje

Komisní prodej aut je běžnou a oblíbenou formou prodeje, kdy majitel nabízí své vozidlo prostřednictvím obchodníka. Až do prodání však zůstává vozidlo majetkem původního majitele. Obchodník při komisním prodeji je pouhým zprostředkovatelem obchodní transakce.

Celý proces komisního prodeje je velice jednoduchý rychlý a bez zbytečných starostí.

Výhody komisního prodeje

 • cenu vozu si určujete sami
 • rychlý prodej automobilu (zhruba do 1 – 2 měsíců)
 • získání vyšší ceny než při jiných typech prodeje
 • vystavení vozidla bez placení parkovného a dalších poplatků
 • propagace nabídky automobilu
 • získání peněz ihned po prodeji vozu

Komu je komisní prodej určen?

Komisního prodeje se může zúčastnit opravdu každý. To znamená, že se ho může zúčastnit firma, podnikatel, ale i soukromá osoba.

V jakém stavu musí být vozidlo?

Před komisním prodejem je běžná kontrola stavu vozidla. Automobil musí mít celkově dobrý stav. Po domluvení se doporučuje vozidlo kompletně umýt, vyčistit a případně zařídit drobné opravy kosmetických vad. Díky těmto úpravám bude automobil přitažlivější, čímž se zvyšuje možnost prodeje.

Potřebné doklady pro zprostředkování

Abyste mohli Váš vůz prodat prostřednictvím komisního prodeje, budete si muset sebou vzít následující doklady, které jsou nezbytné. Jedná se zejména o doklady jako:

 • občanský průkaz
 • velký technický průkaz
 • osvědčení o technickém průkazu
 • doklad o povinném ručení
 • emisní kartičku

U právnických osob je nutné ještě doložit občanský průkaz jednatele a výpis z obchodního rejstříku. U některých společností je možnost prodat automobil, který není psaný přímo na Vás. Avšak při takovémto prodeji je zapotřebí doložit notářsky ověřenou plnou moc od majitele, který toto vozidlo vlastní a souhlasí s jeho prodejem a převzetím hotovosti.

Smlouva mezi stranami

Při komisním prodeji se musí mezi stranami vždy uzavřít smlouva, která upravuje jejich smluvní vztah. Podle nového Občanského zákoníku se mezi nepodnikající soukromou osobou a podnikající fyzickou nebo právnickou osobou uzavírá Smlouva o zprostředkování prodeje věci a mezi dvěma podnikajícími subjekty zase Komisionářská smlouva.

Co byste ještě měli o komisním prodeji vědět?

Pokud plánujete prodat vozidlo přes komisní prodej, měli byste vědět, že po dobu 6 měsíců ručí za vady na vozidle původní majitel, nikoliv firma, která tento prodej zprostředkovává.

[Přeskočit navigaci]