Úvodní » Automobily » Jaké auto do 150000,- Kč?


Jaké auto do 150000,- Kč?

Většina z nás chce spolehlivé, bezúdržbové a levné auto plné moderních technologií a bezpečnostních systémů. Co dělat, když nemáme na nový automobil a jsme omezení maximální částkou 150000,- Kč? Nic není ztraceno. Trh je ojetými vozy přesycen, takže stačí pouze vybrat ten správný a určitě budete po dlouhá léta spokojení.

Jaké se objevují problémy při koupi ojetého vozu?

Každé vozidlo potřebuje dříve či později navštívit servis. Pokud se jedná o nový vůz, tak je téměř vše pokryto ze záruky, ale nákup ojetého vozu se může stát velkou loterií. Můžete si zakoupit vůz, který bude až do jeho dalšího prodeje úplně bezproblémový a bezúdržbový, ale taky si můžete koupit automobil, který bude stát častěji v servisu než u vás v garáži.

Stanovte si priority

Ze všeho nejdříve si musíte stanovit, jaký bude přibližný roční nájezd. Najezdíte víc než 25 000 km za rok? Tak v tom případě budete určitě hledat nějaké větší a pohodlnější auto, protože v něm strávíte dostatek času. Jiné priority budete mít při nájezdu 6 000 km do vedlejšího obchodního centra. To budete chtít malé a hbité auto, které bude vhodné do městského provozu.

Volba paliva

Při vyšším nájezdu se vždy poohlédněte po benzínu+LPG nebo dieselu. Ideální by bylo pořídit si benzínový pohon a přestavbu si zajistit sám. Co se týče vhodnosti toho kterého motoru pro přestavbu na plyn, dívejte se po fórech konkrétních modelů, vždy najdete nějaké uživatele se zkušenostmi s LPG.

Chcete diesel?

Ze všeho nejdříve byste si měli spočítat, zda se vám diesel vyplatí. Vezměte cenu nového auta v dieselové motorizaci a od ní odečtěte cenu auta v benzínové motorizaci. Pak vezměte cenu benzínu a vynásobte ji spotřebou benzínového auta, od toho pak odečtěte číslo, které vám vyjde po vynásobení ceny nafty a spotřeby naftového auta. Poté první výsledek vydělte druhým a celé to pak vynásobte stovkou. Vyjde vám počet kilometrů, který musíte ujet, aby se vám naftové auto vyplatilo.

Škoda Octavia II

Další faktory

Do výpočtů zda se vám automobil vyplatí, musíte zohlednit i cenu povinného ručení, náklady na servis a podobně. Pokud porovnáváte auta se stejným objemem motoru, můžete cenu pojistky zanedbat, ale například srovnání motorů 1.5 DCI a 2.0 TDI už se do výsledku promítne opravdu výrazně. Pokud budete s dieselem jezdit po městě nebo pokud mu budete neustále stát na krku, výhoda nižší spotřeby je pryč. Diesel se vyplatí pouze při dlouhodobém a každodenním nájezdu.

Co můžete objevit na trhu s ojetinami?

Za 150 000 korun už lze koupit opravdu ledacos. Můžete si koupit malý a zánovní automobil, který sice bude mít najeto jen pár kilometrů, avšak cesta s rodinou v něm bude spíše než jízdu za odpočinkem připomínat utrpení, protože se do něj prostě nesložíte. Přesně naopak to dopadne, investujete-li svých 150 000 do velkého auta vyšší třídy, ale také bude výrazně starší. Ten sice nabídne znamenitý komfort, ale nebudete vědět dne ani hodiny, kdy si za to vybere krutou daň v podobě nějaké závady a vozu v servisu.

Nejžádanější je Octavia

Škoda Octavia druhé generace patří mezi nejoblíbenější vozy u nás a to jak na trhu nových aut, tak i mezi ojetinami.Octavia není auto, které ukojí potřeby milovníků rychlých kol, ale je to solidní stroj, který uspokojí i náročného řidiče. Auto poskytuje dostatek prostoru a uživatelského komfortu, ale má také výborné jízdní vlastnosti. 

U ojetin se objevují problémy s motory, které však jdou na vrub především "prasáckému" zacházení řidičů. Ale problémy s pohonnými jednotkami mohou potkat i pečlivé majitele. Mezi negativa se dá zařadit také velká oblíbenost mezi zloději.

Motorizace Octavie II

Pro ty co chtějí ušetřit: Špatnou volbou není benzínový motor 1.6 o výkonu 75 kW (102 koní) a mezi dobré motory patří i "starý" diesel 1.9 TDI o výkonu 77 kW (105 koní), který lze považovat za asi nejrozumnější volbu pro Octavii.

Pro ty co chtějí živější vůz: Nový motor 1.8 TSI nabízí velmi slušnou dynamiku, ale jeho reálná spotřeba se už moc neliší od verze RS s motorem 2.0 TFSI.

Vyhněte se problematickému motoru 2.0 TDI PD a nekupujte motor 1.6 FSI, který postrádá dynamiku a má vysokou spotřebu.

Jaké jsou další možnosti?

Je několik kategorií, které se pohybují v této cenové relaci. Ze všeho nejdříve malé vozy do města:

 • Renault Clio
 • Ford Fiesta
 • Toyota Yaris
 • Suzuki Swift
 • Peugeot 207
 • Opel Corsa

Nižší střední třída

Pak tu máme nižší střední třídu, ze které doporučujeme vozy v těchto motorizacích:

 • Škoda Octavia II 1.6/1.9 TDI
 • Ford Focus II 1.6/1.8/2.0
 • Opel Astra 1.6
 • Renault Mégane 1.6
 • Citroen C4 1.4/1.6
 • Honda Civic 1.8
 • VW Golf (Plus) 1.6
 • Toyota Corolla 1.6
 • Kia Cee´d 1.4/1.6
 • Hyundai i30 1.4/1.6

[Přeskočit navigaci]