Úvodní » Automobily » Jak zvýšit výkon motoru?


Jak zvýšit výkon motoru?

Ve světě tuningu a vylepšování motorů existují několik možností jak se dá zvýšit výkon motoru. Jednotlivé druhy vždy upravují nějakou důležitou část motoru, ale cíl je vždy stejný, zvýšit výkon. V následujícím článku se můžete seznámit s nejčastějšími možnostmi.

Při úpravě motoru je důležité si ohlídat 5základních elementů, které vždy musí být vzájemně vyvážené a upraví-li se jeden, je potřeba upravit i zbylé 4 elementy. Těmi 5 elementy jsou:

  • sání
  • výfuk
  • palivo
  • zapalování
  • přeplňování ( u některých motorů) 

Sání

Pro zvýšení efektivity sání je velice důležité odstranit všechno, co by mohlo bránit nebo jinak omezovat průchod vzduchu do motoru. Sériově vyráběné vzduchové filtry jsou navržené a vyráběné tak, aby vydržely co nejdéle, a to za různých podmínek. Dalším jejich úkolem je tlumit zvuk sání. To ovšem dělá z filtr velice neefektivní prvek z hlediska výkonu.

Jako první by měla být instalace sportovního vzduchového filtru, který bude mít větší propustnost vzduchu. Dalším krokem může být vyleštění sacích kanálků a jejich slícování s kanálky v hlavě motoru.

Následujícím krokem může být výměna vačkové hřídele za ostřejší. S tím je také spojena výměna pružin ventilů za tvrdší nebo dvojité. Poslední může být instalace seřizovacího rozvodového kola vačky nebo vaček. 

Výfuk

Základní úpravou výfuků je stejně jako u sání zvýšení jejich průchodnosti. Je ovšem potřeba mít na paměti, že neplatí, že čím více průchodný výfuk, tím větší jeho efektivita. Snížením odporu výfuku se dosáhne odstraněním tlumičů výfuku. Bohužel to má také za následek snížení točivého momentu. To má negativní vliv na pružnost motoru.

Z toho důvodu je důležité, aby měly sportovní výfuky dostatek zpětného tlaku, odporu. Například tvar, konstrukce a délka výfukových svodů může změnit charakteristiku motoru. Celý výfukový systém tak sehrává důležitou roli v oblasti emisí a ovlivňuje úroveň hluku. 

Základem optimalizace výfukových systémů je instalace laděných výfukových svodů, dále pak instalace sportovních katalyzátorů, výměna tlumičů výfuku za sportovní provedení. Dalším krokem může být použití trubek většího průměru. Na konec by se nemělo zapomenout na vyleštění výfukových kanálů a doplnění výfuku o efektní laděné koncovky výfuků.

Palivo

K tomu, aby došlo k úplnému spálení veškerého paliva ve spalovacím motoru, je potřeba mít na každý gram paliva zhruba 15 gramů vzduchu. Důležité je tak dodržovat poměr 15:1, tomu se říká stechiometrický poměr vzduchu a paliva. K měření tohoto poměru se využívá tzv. A/F (air/fuel) budík, ten je spojený s lambda senzorem ve výfuku. 

Zapalování

Nejoblíbenějším způsobem jak upravit zapalování je výměna svíček. Existují různé zapalovací svíčky, které se liší rozhraním teplot, ve kterých pracují optimálně. Obecně platí, že ty svíčky, které mají nižší rozsah jsou vhodnější do teplotně méně namáhaných podmínek. Ty pak mohou v upraveném motoru způsobit předčasnou detonaci směsi (klepání), tak může poškodit motor.

Doporučují se tak svíčky s vyšším teplotním rozsahem, jelikož při navýšení plnícího tlaku turba nebo dalších úpravách roste výbušná síla ve spalovacím prostoru a tím i jeho teplota. Svíčky se tak musí přizpůsobit.

Chiptuning

Zvýšení výkonu motoru je možné chiptuningem. Jedná se o zvýšení výkonu motoru automobilu pomocí softwarové úpravy řídící jednotky motoru. Jde o přeprogramování EPROM paměti, to znamená přeprogramování elektronického paměťového bloku se sériovým programem řídící jednotky.

Chiptuningem se upravuje charakteristika parametrů vstřikování, jedná se o poměr vzduchu a paliva, délku vstřiku, tlak turba, množství paliva, rychlost reakce na plynový pedál a omezovač kroutícího momentu. Důležité je, že se neprovádí žádný mechanický zásah do motoru.

[Přeskočit navigaci]