Úvodní » Automobily » Jak správně řadit v autě?


Jak správně řadit v autě?

Máte čerstvý řidičský průkaz a s řadicí pákou se ještě úplně nepřátelíte? Nebo jste přesedlali z automatické převodovky na manuální a řazení vám dělá problémy? Noční můry z řazení má spousta lidí, ale jsou v podstatě zbytečné. Správně řadit se zvládne naučit téměř každý.

K čemu je spojka?

Spojka v automobilu je v podstatě článek mezi motorem auta a převodovkou. Spojka odpojuje rotující motor od kol a umožňuje změnit převodový stupeň. Používáme ji v automobilu poměrně často, hlavně při rozjezdu auta, při již zmiňovaném řazení, zastavování a v nezbytných případech také při manévrování s vozidlem.

Použití spojky při řazení

Je důležité vědět jak spojku používat při řazení, aby se co nejméně opotřebovávala. Ušetřit spojku můžeme tak, aby prokluz spojky byl při rozjezdu co nejkratší. Řidiči by se měli vyhnout pouštění spojky a plynu zároveň.

Při řazení musí být spojka sešlápnuta. Spojku sešlapujte a povolujte plynule a rovnoměrně. Po sešlápnutí spojky zařaďte zvolenou rychlost. Spojku pomalu pouštějte, dokud neuslyšíte, že otáčky motoru začaly klesat. Poté začněte přidávat plyn, právě ve chvíli kdy spojka začne “zabírat”. V tuto chvíli je lepší přidat ještě trochu plynu, abyste předešli zhasnutí motoru.

Vnímejte motor a otáčky

V souvislosti s řazením sledujte vždy otáčkoměr ne rychloměr. Jestliže si nejste jisti jaké  otáčky jsou vhodné pro váš typ auta, řiďte se citem, motor by neměl extrémně hučet, avšak také by se neměl dusit při extra nízkých otáčkách. Pokud během jízdy dosáhnou otáčky motoru 2 500 až 3 000 za minutu, je čas přeřadit na další rychlostní stupeň.

Převodové stupně

  1. Převodový stupeň = akcelerační – pro rozjetí
  2. Převodový stupeň = akcelerační – pro zrychlení
  3. Převodový stupeň = akcelerační – pro zrychlení
  4. Převodový stupeň = udržovací a ještě akcelerační – pro udržování konstantní rychlosti a případné zrychlení
  5. Převodový stupeň = udržovací – pro udržování konstantní rychlosti
  6. Převodový stupeň = udržovací – pro udržování konstantní rychlosti

Optimální otáčky

Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu. Ponechání nohy na spojkovém pedálu je zlozvyk, který má za následek předčasné opotřebení spojky.

Při jízdě je dobré udržovat konstantní rychlost. Zařaďte tedy nejvyšší možný převodový stupeň a jezděte spíše při nízkých otáčkách, ovšem přílišné podtáčení motoru škodí. Pokud budete chtít zastavit, zcela sundejte nohu z plynového pedálu a pomalu sešlápněte brzdový pedál. Těsně než začne být motor hlučný a jeho chod nepravidelný, je správný čas sešlápnout spojkový pedál a vyřadit rychlost, tedy zařadit neutál.

[Přeskočit navigaci]